20.4 C
New York kenti
Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Kadına Şiddet ve Eğitim

Bu ülkede yıllardır erkek baskısı, erkek zulmü konuşuluyor. Bir sürü şey yazılıp çiziliyor. Düşünceler ”eğitim şart” kavramında birleşiyor. Ama gözardı edilen bir şey var. Nice üniversite diplomalı erkeklerin dayakçı olduğu, nice üniversite diplomalı kadınların da dayak yediği nedense görmezden geliniyor.

Elbette eğitim şart. Erkeği yola getirmenin en büyük şartı eğitim. Ben de buna katılanlardanım. Ancak, eğitim derken tabi ki diplomalı canilerden bahsetmiyorum. İyi bir eğitim sürecinden geçmek, okullar okumak, sıra sıra diplomalar almak bir erkeği eğitebilir mi? Bunu tartışmak lazım.

Kadına sadece okumamış insanlar mı şiddet uyguluyor? Ya da eğitimi yarıda kalmış, okulunu bitirememiş insanlar mı kadın kıymeti bilmiyor? Eğitimin en yükseğini aldığı halde yanındaki kadına, hayat arkadaşına zulüm yapan, şiddetin binbir türlüsünü yapan bir sürü eğitimli insan var. Yüreğinde merhamet taşımayana, insanlık duygusundan yoksun olana eğitim ne yapsın?

Bana göre, okulun yanı sıra aile eğitimi çok önemli. Her konuda eğitimin temeli ailede atılır. Kız olsun erkek olsun bir insanın ilk ve en temel eğiticisi anne-babadır. Kocasının zulmünden yakınıp, kızıyla erkek evladını ayıran, kardeşlerin tartışmalarında o erkek deyip erkek evlat terazisinin kefesini ağırlaştıran annelere ne demeli? Ya da erkek doğurduğunda böbürlenen, kız doğurduğunda vah tüh çeken annelere ne demeli. Yemek beğenmiyor, ekmeği suyu ayağına istiyor diye kocasına kızıp, oğlan çocuğunun her istediğini yapanlar annelere ne demeli?

Erkek çocuklara özel davranıp, şımartıp geleceğe bu şekilde hazırlayanlar yine kadınlardır. Erkeği de doğuran, yetiştiren kadın değil mi sonuçta?

Bu nedenle eğitim şart derken, okul eğitimine aile eğitiminin temel oluşturması gerekir. Erkek çocuklarını özel bir yere koymak yerine, özenli bir şekilde gelecekteki hayatına hazırlamak, merhamet duygusu kazandırmak, sorumluluklarını en iyi şekilde öğretmek ailenin, özellikle annenin boynunun borcudur. Okul eğitiminden geçmemiş, cahil diye nitelendirilen nice erkekler vardır ki, kadınlarını baş tacı etmeyi bilirler.

 

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER