-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Jessie Gallan’dan Uzun Yaşamın Sırrı; Erkeklerden Uzak Durun

Uzun yaşamak her insanın hayalidir. Hayat şartları ne kadar sıkıntılı olursa olsun yaşamak çok tatlı, çok güzel bir şeydir. Bu nedenle insanlar, uzun yaşamak için ellerinden geleni yaparlar. Özellikle günümüz insanı bu konuda çok daha bilinçli. İnternetin de yaygın olarak hayatımıza girmesiyle, teknoloji üzerinden uzun yaşam sırlarını keşfederek kendisi üzerinde uyguluyor. Zaten istatistikler de, hem ülkemizde hem de dünyada yaş ortalamasının yükseldiğini gösteriyor. Ancak, buna rağmen bir asır ayakta kalmayı başaran insanların sayısı bir elin parmak sayısını geçmeyecek kadar az.

İşte bu asırlık şanslı insanlardan biri de İskoçya’da yaşayan Jessie Gallan. Jessie Gallan, 2 Ocak 2015’de 109 yaşına basmış bir kadın. Uzun yaşamasının sırrı sorulduğunda, uzun yaşamının sırrını, alışmadığımız, sıra dışı bir sebebe dayandırıyor; erkeklerden uzak durmak.

Belki erkekler bu habere alınıp içerleyecekler ama insan düşünmeden de edemiyor. Acaba erkekler kadınların ömür törpüsü mü?

Konuyu çok fazla dağıtmadan Jessie Gallan’a geri dönelim. İşte o haber…

Jessie Gallan, 2 Ocak’ta 109. doğum gününü kutladı. Uzun yaşamasının ardındaki sırrı ise şöyle açıklıyor: Erkeklerden uzak durun, çabanıza değmiyor!

İskoçya’nın en yaşlı kadını olan Jessie Gallan 2 odalı, küçük bir çiftlik evinde doğmuş. 5 kızkardeşi ve 1 de erkek kardeşi bulunan Gallan, yer olmadığı için onlarla aynı yatakta uyuyormuş. 13 yaşına geldiğinde evden ayrılan Gallan, süt sağmak üzere bir çiftlikte kendine iş bulmuş. Daha sonra bir otelde çalışmaya başlayan Gallan, o dönemde hem Kraliçe Elizabeth’i, hem de Ana Kraliçe Elizabeth Bowes Lyon’ı yakından görme fırsatını elde etmiş.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşarak hiç evlenmediğini belirten Gallan, “Uzun yaşamın sırrı, erkeklerden uzak durmak. Uğraştığınıza değmiyorlar” diyor. Gallan aynı zamanda bol bol egzersiz yaptığını ve her sabah sıcak bir kase yulaf lapası yediğini de söylüyor. Hayatı boyunca çok çalıştığını ve çok az tatil yaptığını söyleyen Gallan, “Çalıştığım işlerde hep iyi insanlarla karşılaştım” diyor.

Öte yandan İskoçya’nın en yaşlı kişisi olan Gallan, dünyanın en yaşlı insanı değil. Bu onur Japonya’da yaşayan Misao Okawa’ya (yukarda) ait. 2014 yılının Mart ayında 116 yaşına giren Okawa da eşini 83 yıl önce kaybetmiş. Bu da Gallan’ın sırrını kanıtlayan cinsten bir durum aslında.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER