2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Japonlardan Alınması Gereken Dersler

Japonlar; çalışkanlıkları, soğukkanlılıkları, nezaketleri, insancıl davranışları ve bitip tükenmek bilmeyen üretkenlikleri ile dünyanın en nezih toplumları arasında sayılırlar. Japon halkı, aynı zamanda gelenekçi bir toplum yapısına sahiptir ve toplum olarak yaşanılan zor anlarda, mükemmel bir grup içi uyumu özelliği sergilerler.

Bütün araştırmacı sosyologlar, Japonların insani yönlerinin çok güçlü olduğundan ve karakterlerinin sağlam olduğundan bahsederler. Yakın zamanda yaşamış oldukları Tsunami felaketinde de, hem insani yönlerini hem de ne kadar yüksek bir toplumsal kültüre sahip olduklarını tüm dünyaya gösterdiler zaten.

Şöyle bir düşünecek olursak, Japonlar herhangi bir tek tanrılı inanışa sahip değildirler. Hristiyan, Musevi ya da Müslüman olmayan, peygamberleri ve kutsal kitapları bulunmayan bu insanlar, yaşadıkları o büyük felakette, sahip oldukları ve inanmış oldukları insani değerler ile tüm dünyaya çok iyi bir ders verdiler. Demek ki önce insan olmak lazım. İnsan olmak çok başka bir şey…

İşte, ülkelerinin başına çöken bu felaket esnasında sergiledikleri örnek tavırlar…

1- VİCDAN; Felaket esnasında elektrikler kesildi ve bir alış veriş mağazasında bulunan insanlar almış olduklarının parasını ödeyemeyeceklerinden, aldıkları her şeyi tekrar raflarıa bıraktılar ve sessizce mağazayı terkettiler.

544283_detay

 

 

 

 

 

 

 

 

2- MEDYA; Medya mensupları, kendilerini olağanüstü mükemmel bir şekilde dizginlemeyi bildiler. Saçma sapan konuşan spikerler ve muhabirler yoktu. Sadece sakin ve dürüst bir şekilde haberlerini yaptılar. En önemli tarafı ise, felaketten faydalanıp, nemalanarak kendisine pay çıkaran siyasetçiler yoktu.

japonlardan-alinmasi-gereken-dersler-11_1

 

 

 

 

 

 

 

 

3- EĞİTİM; Olay esnasında hem yaşlılar hem de çocuklar ne yapacaklarını çok iyi biliyorlardı ve aynen bildikleri gibi yaptılar.

japon_okullari_gps

 

 

 

 

 

 

 

4- DUYARLILIK; Güçlü olanlar zayıflara baktı. Kimse korunmayan bankamatiklere saldırmadı ve lokantalar fiatlarında indirim yaptı.

fft16_mf633441

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- ÖZVERİ; Deniz suyu pompalamak için görevlendirilen 50 kişi, nükleer enerji reaktörlerinin içinde kaldı. Bunların hakkı nasıl ödenir ki?

japonlardan-alinmasi-gereken-dersler-8_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6- DÜZEN; Hiç bir dükkan yağmalanmadı. Yollarda korna çalarak başkaları rahatsız edilmedi. İnsanlar birbirlerine sadece anlayışlı tavırlar sergiledi.

resim

 

 

 

 

 

 

 

 

7- ERDEM; İnsanlar o anda sadece gereksinimleri olan şeyleri aldılar. Başkalarının da gereksinimi olan şeyleri alabilmelerine müsade ettiler.

japon-kadinlari

 

 

 

 

 

 

 

 

8- YETENEK; Örneğin inanılmaz ve dürüst  mimarlar sayesinde, binalar sallandı ama yıkılmadı.

japonlardan-alinmasi-gereken-dersler-5_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9- ONUR; Oluşan su ve yiyecek kuyruklarındaki sakinlikleri ve birbirlerine olan saygıları taktire şayandı. Hiç bir kaba söz sarfedilmedi, el kol hareketi yapılmadı. Kuyruklarda tam bir disiplin hakimdi.

japonlardan-alinmasi-gereken-dersler-4_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10- AĞIRBAŞLILIK; Hiç bir dövünme, feryat-figan ve aşırı hareketlerde bulunmadılar. İçlerinde üzüntünün kendisini yücelttiler.

japonya-da-depremde-hayatini-kaybedenlere-anma-3437734_o

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER