19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

İstenmeyen Hamileliği Önleyen En Pratik 7 Yöntem

panikatak_endise_kaygi_uzgun_kadin_mutsuz_mklİstenmeyen hamileliğin önlenmesi yani hamilelikten korunma her iki tarafı ilgilendirse de, genelde kadınların üzerine yıkılır. Çünkü kadınlar bu konuda erkeklere göre daha hassas ve daha temkinlidirler. Hamilelik olayının kadın bedeninde oluşması da, korunma zorunluluğunun kadın üzerine ihale edilmesinin bir başka sebebidir. Ancak, istenmeyen bir hamilelik yaşama korkusu, çoğu zaman kadınların cinsel yaşamını berbat eder. Rahat rahat cinsellik yaşayamamalarına hatta hamile kalmak korkusuyla eşlerinden ya da partnerlerinden uzak durmalarına sebep olur.

İstenmeyen hamilelik yaşamak korkusuyla bu kadar gerilmeye gerek yok aslında. Günümüz şartlarında istenmeyen hamileliği önleyici bir çok yöntem mevcut bulunmakta. Hamile kalmak istemiyorsanız, bu yöntemlerden birini kullanarak, eşiniz ya da partnerinizle birlikte cinsel yaşantınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Günümüz kadınlarının çoğunlukla tercih ettiği en etkili pratik yöntemleri ise şöyle sıralayabiliriz;

– B planı

İstenmeyen hamilelik için B planı acil durum koruyucular en iyi seçeneklerden biridir. Ertesi gün hapı, yumurta ve spermin döllenmesini engeller. Ancak korunmasız seksten sonra üç gün içinde alınması gerekir. Ne kadar erken alırsanız o kadar iyi.

– Ella hapı

Diğer ertesi gün haplarına benzese de, bu ilacın farkı beş gün içinde alınabiliyor olmasıdır. Ancak mide bulantısı, yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısı yapabilir. Diğer ertesi gün haplarının aksine bu hap reçete ile satılmaktadır.

– Rahim içi bakır spiral

İstenmeyen gebeliği önlemenin bir yolu da, doktor tarafından rahim içine yerleştirilen bakır aparattır. Bir kere yerleştirildikten sonra on yıl boyunca kullanılabilir. Spermleri uzak tutarak serviks mukus tabakasını da arttırır. Ancak bu daha maliyetli bir yöntemdir.

– Next cohice hapı

Bu hap, korunmasız seks sonrası 3 gün içinde alınmalıdır. Ancak on yedi yaşından küçükseniz bu hap için reçeteye ihtiyacınız olacak.

– Doğum kontrol hapı

Eğer korunmak için doğum kontrol hapı kullanmıyorsanız, korunmasız seks sonrası bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Gerekli dozu öğrenmek için en kısa zamanda bir doktora danışın.

– My Way hapı

Bu da diğer haplar gibi kullanılan bir haptır ancak reçetesiz de satın alınabilir. Üç gün içinde alındığında son derece etkilidir. Ertesi gün hapları ne kadar erken kullanılırsa o kadar erken işe yarar. Ancak baş dönmesi, mide bulantısı veya baş ağrısı gibi yan etkileri olabilir.

– Hamilelik testi

Korunmasız seks sonrası herhangi bir kuşkunuz olmasa da, regl döneminizde gecikme olduysa derhal bir hamilelik testi almalısınız. Eğer sonuç pozitifse derhal doktorunuza danışın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER