7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

İştah Kesen Yiyecekler

Bir çoğumuz iştahlı olduğumuzdan, ne yaparsak yapalım kendimizi tutamadığımızdan, çok yemekten yakınırız. Aslında bazı besinlerin iştah kesme özelliği sayesinde sürekli yeme isteğimizi bastırmamız mümkün.

Yemek yenildikten kısa bir süre sonra tekrar acıkmanın sebebi, yiyeceklerin kısa sürede sindirilerek kana karışmasıdır. Yemekten sonra acıkma hissinin önüne geçebilmek için sindirimi daha yavaş olan ve kana geç karışan besinler seçmek gerekir. Bu besinler geç sindirildiğinden doygunluk hissi uzun sürer ve yeme isteğinin önüne geçilmiş olur.

Buğday, kepek, sebze, meyve gibi yiyeceklerde bol miktarda karbonhidrat bulunduğu için sindirimleri uzun sürer ve kana geç karışırlar. Bulgur, mercimek, tam tahıllı ekmek karbonhidrat bakımından zengindirler.

Bazı besinler krom içerdiği için insülin dengesini korur. Tahıl ürünleri, fındık, ceviz bol miktarda krom içerir.

Troit hormonu açlık hissinin ö üne geçer. İyot içeren besinlerden vücuda alındığı için, iyot yüklü besinlerden yeteri kadar yenilmelidir.Tuz, soğan ve balıkta yüksek oranda iyot vardır.

Meyvelerin yapısında bulunan doğal şeker, kan şekeri dengesini etkilemez. Yemeklerden sonra meyve yenilmesi tatlı yeme isteğini bastırır. Özellikle kayısı,armut,karpuz gibi meyveler hem daha sağlıklı hem de tatlı ihtiyacını giderir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER