-10.5 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

İsim ve Yüzleri Hatırlama İpuçları

Çoğumuzun sorunu, gördüğümüz bir yüzü tekrar karşılaştığımızda hatırlamamak ya da hatırlamakta güçlük çekmektedir. Zaman zaman hepimizin başına gelir. Karşılaştığımız biri ”beni hatırladın mı?” diye sorduğunda; yüzüne soran gözlerle bakarız. Karşımızdaki kişi aslında yabancı gelmemekle birlikte nereden tanıdığımızı bir türlü bulamayız. Kendini uzun uzun anlatıp da, nereden tanıdığımız ortaya çıktığında utandığımız bile olur.

Bir gördüğü yüzü ya da ismi, ikinci kez gördüğünde hatırlama yeteneğine sahip insanlara gıpta ile baktığımız olmuştur. Bu hafıza yeteneği bazı insanlarda doğuştan mevcuttur. İsim ve yüzleri hatırlama yeteneğimiz doğuştan mevcut değilse, dünyanın sonu değil elbette. Olmayan yetenek için hayıflanmak yerine, kendimizi bu yönde geliştirebiliriz.

Aslında isim ve yüzleri ikinci görüşte hatırlamanın bazı püf noktaları var. Kendimizde bu püf noktaları geliştirmemiz, ikinci kez karşılaştığımız kişilerin ismini ve yüzünü kolayca hatırlama yeteneği kazandıracaktır. Zaten bu yeteneğe sahip olan kişilerin dikkat ettikleri de bu püf noktalardır.

İsim ve Yüzleri Kolayca Hatırlamak İçin İpuçları

1. Biriyle tanıştırıldığınızda yüzüne iyice bakın ki bu görüntü beyninize kazınsın.

2. İnsanlar isimlerini söylediklerinde, “Mehmet, seninle tanışmak büyük bir zevk” ya da “Koray Bey, Aldoks’a hoş geldiniz” gibi bir ifadeyle ismi onlara tekrarlayın. Bu yöntem, toplumsal becerilerinizi geliştirmenin güzel bir yoludur.

3. Sıradışı isimlerin yazılış ve okunuşunu netleştirerek ismi doğru anladığınızdan emin olun. (Elbette, bunu yapmanız kibarlığınızın bir göstergesidir.) Böyle bir davranışta bulunmaktan dolayı kendinizi rahatsız hissetmeyin. Tanıştığınız kişi, bu soruyu sorma zahmetine katlanmanızdan gurur duyacaktır.

4. Katıldığınız bir toplantı esnasında, daha önce tanıştığınız insanların her birine bakarak ve nasıl anıldıklarını hatırlayarak isimlerini içinizden tekrar edin. Onlarla ya da onlar hakkında konuşan diğer kişileri dinlemek, boşlukları doldurmanıza yardımcı olacaktır.

5. Bu insanlarla olan diyaloglarınız esnasında, onlara hitap ederken ya da onlara gönderme yaparken isimlerini kullanın. Örneğin, “Peki Filiz, bu konuda sen ne düşünüyorsun?” ya da “Epey ilginç bir noktaya parmak bastın Oya” diyebilirsiniz.

6. Biriyle tanıştırılmışsanız, toplantı bitttiğinde o kişiye veda etmek çok kibar bir davranış olacaktır. Bu elbette, bir kez daha pekiştirmek adına karşınızdakinin ismini kullanmak için bir başka fırsattır. “Zekai Bey, sizinle tanışmak bir zevkti. Ne yazık ki, rahatsızlığınızla ilgili konuşacak zamanımız olmadı,” gibi bir ifade kullanabilirsiniz.

7. Veda ederken, daha sonra da görüşmek isteyebileceğiniz bir ya da iki kişi olabilir ve ayrılık anı, kartvizit alışverişi için iyi bir fırsattır. Kartı aldığınızda, kişinin adını ilk kez yazılı olarak göreceğinizden, iyice inceleyin. Böylece, isim konusunda bir başka dayanak noktanız daha olur.

8. Toplantıdan sonra, tanıştığınız insanlar hakkında notlar alın. Bu notu size verilen kartvizitin arkasına yazmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra, isimleri uzun süreli hafızanıza gerçek anlamda kaydetmek için tuttuğunuz notların üzerinden geçin.

Yalnızca bu adımları izleyerek tanıştığınız her kişiyi hatırlama olasılığınızı en az % 50 artırırsınız. Bu biraz çaba ister. Ayrıca, bu işi bu şekilde yapmanın yararları ile isimleri unutmaktan kaynaklanan sorunları iyice tartmanız gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER