19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

İsilik Nedir ve İsilik Tedavisi

bebeklerdeisilik Yaz aylarında ter kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkan kabarcıklara isilik denir. İsilik, her yaştan insandan görülse de daha çok çocuklarda meydana gelir. Bu nedenle yaz sıcaklarında anne ve bebeği sıkıntıya sokan deri dökülmeli bir cilt rahatsızlığıdır isilik.

Ter kanallarının tıkanmasıyla ter salgısı derinin dışına çıkamayarak derinin altında kalır ve bu durum da isilik oluşmasına neden olur. Yaz aylarında kalın sıkı kıyafetlerin giyilmesi ve bebeklere de giydirilmesi fazla terlemeye sebep olacağından isilik oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca nemlendirici kremlerin fazla kullanılması, şampuan ya da sabunların kalıntıları da isilik oluşmasına neden olur. Bu nedenle yaz aylarında pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi isilik oluşmasını önlemek anlamında en önemli tedbirdir.

İki farklı isilik türü vardır. İsilik türünün ilki, su toplayan ve kırmızı bir görüntüye sahip olan şekliyle ortaya çıkar. Diğer isilik türü ise, küçük su baloncukları şeklinde kendini gösterir. Her iki isilik türü de yüksek kaşıntıya ve deride dökülmelere sebep olur. isilik daha çok yeni doğmuş bebeklerin hassas tenlerinde görülür ve sarışın, açık tenli bebekler isilik riski altındadırlar.

İsilik genelde bebeklerde popo bölgesinde oluşur. Diz kapağı, alın, burun, göz kapağı gibi terlemenin yüksek olduğu bölgelerde görülür Ayrıca isilik, kollarda , göbek ve göğüs bölgelerinde , iç çamaşırının lastikli bölgelerinin değdiği ortamlarda da oluşmaktadır.

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, en iyi tedavinin çocukların sık sık banyo yapması olduğunu söyledi.

Banyo yapılmasının ilaç tedavisinden önce geldiğini ifade eden Çardak, “Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir. Ciltte kaşıntı varsa kaşıntı ve yangıyı giderici kremler hekim kontrolünde kullanılabilir.” dedi.

Çardak, özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgeler olduğunu, banyo sonrası bu bölgelere nemlendirici kullanılmasının (losyon veya bebe yağları veya zeytinyağı) faydalı olacağını belirtti.

İsiliğin, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkan deri döküntüleri olduğunu, bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabileceğini aktaran Çardak şunları söyledi:

“Bebek ve çocukların gereğinden fazla giydirilmesi isiliğe sebep olur. Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler kolaylaştırıcı etki yapar. Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.”

İsiliğe karşı ne yapmalı?

– Sıcak havada bebeğinizi serin tutun.

– Kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.

– Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçın.

– Bebeğin altını sık sık değiştirin.

– Bel lastiği sıkı olan naylon külot giydirmekten kaçının.

– Bebeğinizin terli kalmasını engelleyin.

– Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetler giydirin.

– Bebeğinizi sıcak ve havasız ortamlarda tutmayın.

– İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER