11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

İş Yerlerindeki En Saçma Yasaklar

Isyerlerinde-en-sacma-10-yasak-isyerlerinde-en-sacma-10-yasak-2İş yerlerinin otoritesi konulan yasaklarla güvence altına alınır. Yasaklar, disiplin oluşturmada en kestirme ve en klasik yöntemdir. Ama bu yasaklar konusunda bazı iş yerlerinin abartıya kaçtığı, hatta saçmaladıkları bile olur. Öyle yasaklar koyarlar ki, insana ”pes doğrusu” dedirtecek cinsten…

İş yerlerine konulan bu en saçma yasakları yazımızda sizlere taşımayı düşündük…

İş yerlerine konulan en saçma yasaklar konusunda, bir araştırma firması tarafından yapılan anket çalışmasına, çeşitli iş yerlerinde çalışan 1747 kişi katılmış. Anket katılımcılarının cevaplarına göre, iş yerlerine konulan en saçma on yasak belirlenmiş. Bakalım anket sonucçlarına göre, iş yerlerine konulan en saçma yasaklar nelermiş…

1. Esnemek

2. Kahverengi giyinmek

3. Türkçe müzik dinlemek

4. Başkasından ilaç istemek

5. Şirket aracının klimasını her yöne çalıştırmak

6. Sürekli aynı arkadaşlarla yemeğe inmek

7. İzinsiz tuvalete gitmek

8. Çaya ikiden fazla şeker atmak

9. Enerji içeceği içmek

10. Şal takmak

Öne  Çıkan Yasak Konuları

Anket katılımcılarının belirttiğine göre en fazla yasak, bilgisayar ve internet kullanımına ilişkin yasaklardan oluşuyor. Bunun dışında ofiste yeme-içme, kişisel bakım, iş saatleri, molalar en çok yasak konulan alanlar. İşte anketlerde ön plana çıkan yasak konuları;

– Bilgisayar kullanımı ve İnternet; Şirket dışı mail göndermek, Face, Twitter..vs sosyal paylaşım sitelerine girmek, alış veriş sitelerinde gezmek ve işlem yapmak yasak.

– Yeme-İçme; Masada yemek yemek, mesai saatleri içinde çay içmek, fazla kahve içmek, hazır kahve ve soda içmek yasak.

– İş Saatleri; Yöneticiden önce çıkmak, mola vermek, öğle yemeği yemek, ofisi terketmek, hava kararmadan ofisten ayrılmak, öğle tatilinde ofisten ayrılmak yasak.

– Giyim-Kişisel Bakım; Toka takmak, babet giymek, kahverengi giymek, top sakal bırakmak, oje sürmek yasak.

– Telefon; Telefonu şarja takmak, saatlerce telefonla konuşmak, telefonu sessize almamak yasak.

– Ofis ve Bina Düzeni; Dışarıdan gelen çiçekleri ofise almak, klimaları bütün gün çalıştırmak, Asansörü kullanmak yasak.

– Ofis İçi Sosyalleşme; Başka birimde çalışanlarla samimi olmak, aynı arkadaşlarla yemeğe gitmek, alt kademe personelle konuşmak yasak.

– Sigara; Öğle saatinden önce sigara içmek, sigara içmeye arkadaşla inmek,kapı önünde sigara içmek yasak.

–  Kişisel ihtiyaçlar; 5 dakikadan fazla tuvalette kalmak, üç defadan fazla tuvalete gitmek, fazla tuvalet kağıdı kullanmak yasak.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER