25.9 C
New York kenti
Perşembe, Ağustos 18, 2022

İş Kazaları

Çalışma hayatında, iş yerlerinde herkesin işle ilgili kazalarla karşı karşıya kalması ihtimali vardır. İş kazalarına maruz kalmanın çeşitli sebepleri vardır. İş yerinde tedbir alınmamasından kaynaklı olabileceği gibi, çalışanın dikkatsizliğinden de kaynaklı olabilir.

İş yerinde çalışanın sağlığını ve can güvenliğini tehlikeye sokabilecek kazalara genel olarak iş kazası denir. İş güvenliği ile ilgili bir çok yasal düzenleme mevcuttur. Ancak yine de iş ve işçi güvenliği gündelik hayatımızda en önemli konu olarak sürekli gündeme gelmektedir.

İş kazaları, iş yerlerinde aniden vuku bulan beklenmedik ve istenmedik olaylardır. Bu kazalar ne kadar her an olabilecek vakalar olarak değerlendirilse de, iş yerinde işveren tarafından alınan önlemler bu kazaların oranını oldukça düşürmektedir. Bu uğurda gösterilen çaba, yapılan masraf kazaları önleyecek türden ise değerli bir çaba ve masraftır.

İş kazalarının sebeplerine değinecek olursak, tedbirsizlik, dikkatsizlik, kurallara uymama, iş araçlarını kullanmayı bilmeme, dikkatli kullanmama, kullanılan araç ve gereçlerin bakımlarının yaptırılmamış olması olarak sıralanabilir. Bu sayı ne kadar çoksa o iş yerinde o kadar çok sağlıksız çalışma ortamı var demektir.

İş kazası geçiren kişilerin genelinde kalıcı hasar kalmış olması, iş kazaları hususunda toplumsal bir şuur ve bilginin oluşturulması gerekliliğini ortaya koymaktadır. İş kazaları hususunda bilinçlenmiş kişiler çalışma hayatında daha tedbirli ve bilinçli hareket edeceklerdir.

Cihazların, araç ve gereçlerin bakımının tam olarak ve zamanında yapılması kaza oranını düşürecektir. İş makinelerinin çalışırken kopan, yerinden fırlayan parçaları çalışanlara zarar verebilir. Bu yüzden araç ve gereçlerin bakımı çok önemlidir.

Sürekli aynı işi yapan kişilerde el alışkanlığı olduğundan dikkat oranı düşmektedir. Bu da dalgınlıkla çeşitli iş kazalarına sebep olabilmektedir. İşle ilgili makine, araç ve gereçlerin kullanımında dikkatli olunması gerekir.

Bu yüzden çalışma hayatında iş yerince alınacak tedbir kadar, çalışanların da dikkatli olması çok büyük önem taşır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER