4.5 C
New York kenti
Çarşamba, Kasım 30, 2022

İş Değişikliğinde Yapılmaması Gereken 10 Hata

Değişen dünya ile birlikte çalışma şekilleri ve kariyer anlayışı da değişiyor. O eskilerde olduğu gibi bir işe kapağı atıp, şartları ne olursa olsun emekli oluncaya kadar aynı işe devam etmek artık günümüzde pek geçerli değil. Avrupa ülkelerinde insanlar, hayatları boyunca, gerçek başarı sağlayacakları işi yakalayıncaya kadar beş altı kez iş değişimi yapmaktadırlar. Bu Avrupa akımı artık ülkemize de sirayet etmiş durumda. Meslek dalları ve genç çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalar, artık ülkemizdeki insanların da bu eğilimde olduğunu ortaya koymaktadır.

Ancak iş değişikliği kararı verirken, bazı hususlara dikkat etmek gelecekteki kariyer bakımından büyük önem taşımaktadır. Öncelikle kesin kararlı olunup olunmadığının ve işe yatkınlığın son kez gözden geçirilmesinde fayda vardır. İş değişikliği ve eski işten istifa çoğu zaman geri dönüşü olmayan bir karardır. Bu nedenle yeni bir kariyer edinme girişiminde bulunmadan önce çok iyi düşünmek ve hatalar yapmamak gerekir.

İzlediğiniz strateji ne olursa olsun aşağıdaki 10 hatayı asla yapmayın…

1- Birden bire köklü bir değişiklik beklemeyin; Kariyer değişikliği yapmak tek bir olay değil, dinamik bir süreçtir. Bu süreci başarıyla tamamlamak aylar alabilir. Hatta sektörlerin durumuna göre bu zaman dilimi bir yıla veya daha ötesine yayılabilir.

2- Kariyer danışmanlarından size uygun alanı söylemelerini beklemeyin; Sokratik metod yöntemiyle sorular sorup içinizde büyüttüğünüz hayalleri gün ışığına çıkarabilirler. Fakat araştırma yaparak karar vermek sizin görevinizdir. Kariyer yolunda atacağınız adımları başkasının belirlemesi hata yapma olasılığınızı yükseltir.

3- Değişiklik konusunda kesin kararlı olsanız dahi mevcut işinize gereken önemi verin; Geçmiş işinizde göstereceğiniz başarının gelecekteki kariyerinizin göstergesi olacağını ve yeni işe girerken eski işvereninizin vereceği referansın çok önemli olduğunu asla unutmayın.

4- Kariyerinizde değişiklik yapma kararını tek başına verin; Kariyer değişikliği kararını kendiniz verin ama bu kararı tek başına uygulamayın. Yöneticinizle ya da çevrenizdeki insanlarla bu konuyu konuşabilir, aileniz, iş arkadaşlarınız ya da dostlarınızla kararınızı paylaşabilirsiniz. Böylece, iş fırsatları ve kontakt isimler konusunda tavsiye alma şansına sahip olursunuz.

5- Paranın belirleyeceği faktör olmasına izin vermeyin; Eğer işiniz size uygun değilse, ne kadar maaş alırsanız alın asla mutlu olamazsınız. Günümüz çalışan yetişkinlerinin en büyük sorunu stres ve iş yeri memnuniyetsizliğidir.

6- Önceden aklınızda olan olasılıklara takılıp kalmayın; Kendinizi bir noktaya odaklamayıp geniş düşünmeye çalışın. İşe alım sitelerindeki ilanları ve iş profillerini okuyun. Böylece çalışanlardan neler beklendiğini ve bir iş gününüzün nasıl geçeceğini öğrenmiş olursunuz.

7- Arkadaşlarınız başarılı olduğu için siz de o alanı seçmeyin; Aynı yıl üniversiteden mezun olduğunuz arkadaşınızın kariyer anlamında sizden daha önde olduğunu gördünüz ve üzüldünüz. Hemen aynı alanda bir işe siz de başvurdunuz. Oysa şartlar ve nitelikler eşit de olsa, kişilerin farklı olduğunu unuttunuz.Belki de o iş size göre değil ve aynı başarıyı yakalama şansınız olmayacak.

8- Kişiliğinize uygun olmayan bir işi popüler olduğu için tercih etmeyin; Önemli olan bir alana çok talep olması değil, o alanın sizi tatmin edip etmeyeceği ya da başarılı olup olmayacağınız. Örneğin, diyelim ki finans alanı herkesin tercih ettiği bir alan. Siz tercih ettiğinizde başarılı olabilecek misiniz? Grup çalışmasına yatkın mısınız? Yoksa bireysel çalışınca mı başarılı oluyorsunuz? Gördüğünüz gibi önemli olan, mesleğin çok tercih edilen olmasından ziyade size uygun olup olmadığıdır.

9- Derinlemesine gözlem yapmadan farklı alanlarda iş araması yapmayın; Enine boyuna düşünmeden yeni bir işe atlamak kadar kötüsü yoktur. Yeni bir alanda bir işe başlamak sizin eski işinizden kurtulmanıza yarasa da kişiliğinize ve yeteneklerinize uygun değilse başarılı olmanızın imkanı yok.

10- İstediğiniz alanda bir kaç deneme yapmadan okula geri dönmeyin; Gönüllü işler, vaka çalışmaları gibi pek çok yolla deneyim kazanabilirsiniz. Kaybınız sadece zamandan olacaktır. Ancak, gelecekteki kazançlarınızı göz önüne alırsanız o kazançların yanında zaman kaybı çok da önemli değildir.

Yeni bir diploma sahibi olmak iş dünyasında farkedileceğiniz anlamına gelmez. Buna ek olarak yeniden okul ortamına alışmak ve uyum sağlamak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bu nedenle kararınızı verirken uzun vadede artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER