20.4 C
New York kenti
Pazartesi, Ağustos 15, 2022

İnternet Hayatımızın Neresinde?

Yalnızlık günümüz büyük şehir insanının en büyük sorunudur. Gelişen dünya, şehir hayatının yaygınlaşması, geçim şartlarının güçlüğü nedeniyle toplumsal olarak kabuğa çekilme yaşıyoruz. ”Neticede herkes kendi hayatını yaşar” deyimi uygulamalı olarak gelip oturdu hayatlarımıza.

Psikologlar, büyük şehirlerde yaşam tarzı bireysellik üzerine kurulu modern insanların yalnızlık sıkıntılarını internetle giderdiğini, sanalda yapılan mesajlaşmalar, kurulan sanal çevreler sonucu neredeyse konuşmayı unuttuklarını, etraflarındaki insanlarla sosyal iletişimi kopardıklarını söylüyorlar.

Gerçekten de internet günümüzde yalnızlıktan sıkılan insanların sanal mekanı haline geldi. Aslında insanın yalnız hissetmesi için illaki tek başına yaşaması gerekmiyor. Kalabalıklar içinde yalnızlık çeken, evliyken hayat arkadaşını yok sayan, aynı evde birbirlerine yabancılaşmış çiftlerle ya da evlilik umudu taşıyan, arkadaş ya da sevgili arayan insanlarla dolup taşıyor. Bu da en çok arkadaş ve evlilik sitelerinin işine yarıyor. Bu siteler onbinlerce kadın ve erkek üyeleriyle gelip evlerimizin bir köşesine yerleşiyor.

İnternete bir başka pencereden bakacak olursak, gerçek yaşantımızda sahip olmak istediğimiz yaşantılara, kişiliklere bürünüp, gerçek kişiliklerin saklanarak oluşturulduğu sanal profiller cazip geliyor. Yani internet istenilen kimliklere sahip olmanın en iyi yolu olarak görülüyor. Yine bu da psikologlara göre kendimize bile yabancılaşmanın en güzel kanıtı… Karşımızdakinin yüzüne söyleyemeyeceğimiz bir çok şeyi sanal ortamda özgürce ifade edebilmek, mevcut kusurlarımızı kolayca saklayabilmek hatta kusursuz görünmek sanal kişiliğe bürünmenin sağladığı en büyük avantaj.

İnternet bağımlılığının eğitim ya da gelir düzeyi ile pek bir alakası yok. Geliri yüksek, çok iyi eğitim almış kişilerin de sanal ortamlarda boy gösterdiği araştırmalar neticesinde kanıtlanmış bir gerçek. Kişilerin sosyal iletişimini, evliliklerini baltalayan internet, kişisel duyguları da yok ederek hayatımızı kıskacına almış bulunmaktadır.

Sonuç olarak, teknolojilerin buluş gayesi insanlığa hizmettir. Doğru kullanıldığında internet de hayatımıza kolaylıklar sunacak olan bir teknoloji ürünüdür. Sosyal ve duygusal kimliklerimizi ona teslim etmek yerine, bu teknoloji aracından en yüksek seviyede yararlanmaya çalışmamız doğru bir davranış olacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER