7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

İnsanlar ve Maskeleri

venedik-maskeler Günlük hayatta bir çok insan, toplumda kabul görebilmek için kendi üzerinde sevmediği özelliklerini başkalarından saklama yolunu seçer. Ya da olmayan ama olmasını istediği bazı özellikleri varmış gibi göstererek yüzünde maskeyle dolaşır. Örneğin temizlik alışkanlığı olmayan bir insanın sürekli temizlikten hijyenden bahsetmesi, dürüst olmayan bir insanın sürekli kendisinin ne kadar dürüst olduğunu anlatması…vs gibi. Örnekleri çoğaltmaya kalkarsak daha bir çok farklı verilerle karşılaşmak mümkün.

Olduğundan farklı görünmeye çalışmak bir tür ruhsal bozukluktur aslında. Kişinin kendisini ve başkalarını olduğu gibi kabullenememesinin başka ne yorumu olabilir ki? Daha kötüsü, kişinin dışarıya karşı oluşturduğu bu savunma mekanizmalarının bir süre sonra iç dünyasında yer ederek, kendisini kişinin kendi gözünden de saklamaya başlamasıdır. Yani bir süre sonra kişi kendisinin gerçekten o özelliklere sahip olduğunu zannetmeye başlar ve bu durum da maskeli olarak dolaşmasından daha fazla sıkıntılar oluşturur.

– Yetersizliğini gizlemek için başkalarını hor görür.

– Değersizliğini gizlemek için kibirli olur.

– Azimsizliğini gizlemek için hırslı olur.

– Onursuzluğunu gizlemek için gururlu olur.

– Suçluluk duygularını gizlemek için, başkalarını suçlar, eleştirir (yıkıcı), yargılar.

– Ahlaksızlığını gizlemek için “ahlakçı” olur.

– Aptallığını gizlemek için, ahkâm kesen olur.

– Sevgi açlığını gizlemek için aşırı yardımsever ve fedakâr olur.

– Önemsizliğini gizlemek için kendini beğenmiş olur.

– Kıskançlığını gizlemek için sürekli hoş görünmeye çalışır.

Ve… Bir süre sonra kendisinde bunların varlığına inanır. Dışa böyle yansıtır ama iç dünyasında çatışmalar yaşar. Olmayan özellikleriye yaşamaya çalışırken asla mutlu ve özgür olamaz.

Ve… Bir süre sonra maske kendiliğinden düşer kişinin gerçek kimliği ortaya çıkar. Bir insanın, girdiği toplumlarda kendini uzun süre saklaması ve maskesinin arkasına gizlenmesi mümkün değildir. Zaman geçip, paylaşımlar arttıkça gerçek karakterler şekillenmeye, ortaya dökülmeye başlar. Bu da kişinin diğer insanlarla sorun yaşamasına, kurduğu ilişkilerin bozulmasına neden olur. Kendisini gizleyip de takkenin düşüp kelin ortaya çıkmadığı hiç bir insan yoktur.

Oysa maske takmak yerine kişinin kendini geliştirmeye çalışması ve kişisel gelişimin nimetlerinden faydalanması onu çok daha mutlu edecektir. Zaten kişisel gelişimin varlık amacı da budur; Kişinin kendini geliştirmesine yardımcı olarak, topluma, varlığının ve yeteneklerinin farkında olan insanlar kazandırmak…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER