7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

İnsan Vücuduyla İlgili 16 Olağanüstü Gerçek

Vucudumuz-hakkinda-16-olaganustu-gercek--dil-izi-kemik-mide-kan-horlama-sac-tirnak-bas-10Ne kadar vücudumuzu iyi tanıdığımızı zannetsek de aslında yanılıyoruz. İnsan vücudunun karmaşık yapısı bilim adamlarının çalışmalarıyla çözülüyor. Her çalışma sonucunda vücudumuzun farklı bir özelliğini öğreniyoruz. İnsan vücudunun olağanüstü özellikleri karşısında şaşkınlığımız artıyor.

Howstuffworks adlı internet sitesinde bu konuyla ilgili olarak yayınlanan bir habere yer vermek istiyoruz. Haberde insan vücudunun inanılmaz, olağanüstü 16 özelliğinden bahsediliyor. Eminiz okuyunca siz de şaşıracaksınız.

İşte insan vücudunun olağanüstü 16 gerçeği…

1- Uyku İhtiyacı; Eğer uykusuzluktan öldüğünüzü söylerseniz yanılmamış olursunuz. Çünkü, haftalarca bir şey yemeseniz de ölmezseniz. Ancak, eğer 11 gün uyumazsanız, uykusuzluğa dayanamayıp, sonsuza kadar uyursunuz.

2- Baş Ağırlığı; Hiç düşündünüz mü, bebekler doğduklarında niçin başlarını dik tutamazlar? Çünkü, insan başı doğduğunda vücut ağırlığının 1/4’ü kadardır. Bir insan yetişkin yaşa ulaştığında ise baş ağırlığı, vücut ağırlığının 1/8’ine düşer.

3- Tırnak Gelişimi; Eğer el tırnaklarınızı ayak tırnaklarınızdan daha sık kesiyorsanız, bu doğaldır. El tırnaklarımız daha çok kullanıldığı için daha hızlı uzuyorlar. Elimizin tırnakları 0,5 – 0,6 mm hızla uzar. Yani kesilmezlerse yılda 2,5 – 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır. En hızlı uzayan tırnak orta parmağın tırnağıdır.

4- Saç Rengi ve Sayısı; Sarışınlar daha eğlenceli olabilir ya da olmayabilir, ancak sarışınlar kesinlikle daha fazla saça sahipler. Saç rengi saçımızın ne kadar sık olduğunu belirlememize yardımcı oluyor. Buna göre sarışınlar en üst sırada yer alıyor. Bir insanda ortalama 100 bin saç kılı bulunurken, sarışınlarda bu sayı ortalama 146 bin. Siyah saçlı insanlar yaklaşık 110 bin saç kılına sahip, kahverengi saçlı insanlarda ise 100 bin saç kılı bulunuyor. Kızıl saçlı insanların ise saç kılı daha az yaklaşık 86 bin kadar.

5- Horlama Sesi; 60’lı yaşlarda, erkeklerin yüzde 60’ı ve kadınların yüzde 40’ı horluyor. Horlama ortalama 60 desibelken, horlama seviyesi bazı kişilerde 80 desibelin üzerine çıkabiliyor. 80 desibel seviyesindeki ses havalı matkabın çıkardığı ses kadar yüksektir. 85 desibelin üzerindeki sesler insan kulağına zarar verdiği saptanmıştır.

6- Tükürük Miktarı; Tükürüğünüzün içinde yüzmek istemeyebilirsiniz, fakat biriktirseydiniz bunu yapabilirdiniz. Çünkü, bir ömür boyunca insan 25 bin litre tükürük üretiyor. Bu miktar 2 yüzme havuzunu doldurmaya yeter.

7- Kan Aralığı; Eritrosit olarak bilinen kan hücreleri bikonkav (iki yanı çukur) diskler şeklindedir. Kan uzun bir yolda seyahat eder. İnsan vücudunda yaklaşık 96 bin 560 km kan damarı bulunuyor. Çok çalışkan olan kalp her gün damarların içine 7 bin 571 litre kan pompalıyor.

8- Hapşırma Hızı; Hapşırık havada saatte 161 km hızla gidebiliyor. Bu nedenle hapşırınca burnunuz ve ağzınızı mutlaka bir mendille kapatmalısınız.

9- Vücut Kokusunun Kaynağı; Koltuk altı gibi kokan ayakların kaynağı terdir. İnsanlar ayaklarından da terler. Bir çift ayak 500 bin ter bezine sahiptir ve günde yarım litre ter oluşturabiliyor.

10- Bakteri; Bu cilt için gereklidir. İnsan vücudunda cildin her santimetre karesinde yaklaşık 32 milyon bakteri yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu zararsız.

11- Uzun bağırsaklar; İnce bağırsağın uzunluğu yetişkin bir insanın boyunun yaklaşık 4 katı uzunluğundadır. Eğer geriye doğru katlanmasaydı, 5-6 metrelik uzunluğu karın boşluğuna sığmazdı.

12- Koku Hatırlama; Burnumuz köpekler kadar hassas değil, ancak 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilir.

13- Yeni Mide; Mide mukozasının dış tabakası ömrü çok kısa olduğu için 3-4 günde yenilendiğini biliyor muydunuz? Eğer yenilenmeseydi, midenizdeki yiyecekleri hazmetmek için kullanılan güçlü asitler, aynı zamanda mideye de zarar verecektir.

14- Kemik Sayısı; Yetişkinlerde bir bebekten daha az kemik bulunuyor. Doğduğumuzda 350 kemiğe sahip oluyoruz, ancak gelişim süreci boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda sadece 206 kemiğimiz kalıyor.

15- Döküntü; Evde tüy dökme derdinden şikayetçi olan sadece evcil hayvanınız değil. İnsanlar her saat yaklaşık 600 bin deri partikülü döküyor. Bu her yıl yaklaşık 680 gram tutuyor, bu nedenle ortalama bir insan 70 yaşına kadar yaklaşık 48 kg deri dökmüş oluyor.

16- Dil İzi; Eğer kimliğinizi saklamak isterseniz, dilinizi çıkarmayın. Parmak izine benzer şekilde, herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahip.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER