7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

İleri Yaşlarda Cilt Bakımı

thinkstock-105599737-olgun-yasli-kadin-beyaz-sac-kirisiklik-mklGençlik yıllarında cilt diri, sağlıklı ve güzeldir. Yaş ilerledikçe cilt; güzelliğini, elastikiyetini ve diriliğini yitirmeye başlar. Bu, cildin doğal sürecidir. İnsanla birlikte doğar ve yaşlanır. Ancak, iyi bir bakımla cildi doğal yaşlanma sürecinden uzaklaştırmak ve ileri yaşlarda bile kırışıksız, diri bir cilde sahip olmak mümkün.

Sağlam ve sistemli bir bakımla 40’lı yaşlarda bile güzel ve kırışıksız bir cilde sahip olmak çok zor bir şey değil. Nasıl ki vücut sağlığı için gerekli gıdaların alınması ve bazı sağlık kurallarına dikkat edilmesi gerekiyorsa, cildin de kendini yenileyebilmesi için hem içeriden hem dışarıdan beslenmesi gerekiyor.

Cilt çevre kirliliğine en çok maruz kalan bölgedir. Çevre kirliliği, geçirilen hastalıklar ve kullanılan ilaçlar cilt üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Cildin kurumasını önlemek için kullanılan nemlendiricilerin aynı zamanda da onarıcı etkiye sahip olmasına dikkat etmek gerekir.

Cilt, çevre kirliliği ve kullanılan ilaçların dışında sigara, hormonlu gıdalar, dengesiz beslenme gibi olumsuz faktörler sebebiyle de yıpranır ve yaşlanma süreci hızlanır. Doğal olan yaşlanma süreci ise hormonal ve genetik (ailesel) faktörlere de bağlı olarak yaşam boyunca devam eder. Zamanla cildimizde kırışıklıklar, renk değişikliği (sararma, kahverengi lekeler, ince kırmızı damarlanmalar) gevşeklik ve esneklik kaybı gözlenir. Bu durum bakımsızlıkla birleştiğinde gözle görülür şekilde hızlanır ve derinleşir. Bununla beraber, zamanın ve olumsuz faktörlerin cildimizde yaptığı tahribatı yumuşatmak ve geciktirmek elimizdedir.

Cildi Güzelleştirmenin Yolları

Güzel bir cilde sahip olmak için yapılabilecek bir çok şey var. Bu yöntemler seçilirken, cildi doğru tanımaya ve ihtiyaçları doğrultusunda bakım yapmaya yönelik olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü her cildin yapısı ve dolayısıyla ihtiyaçları da farklı farklıdır. Uzman kişilerin size önerip titizlikle uygulayacakları profesyonel cilt bakımı, ev bakımınızda kullanmanızı önerecekleri cilt bakım ürünleri, sağlıklı ve taze bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Cilt bakımı işleminden önce mutlaka cilt kontrolünüz yapılmalıdır. Cilt tipiniz, yıpranma derecesi, mevcut problemler, yaşınız gibi faktörler dikkate alınarak hangi cilt bakımı ürünlerinin kullanılacağı tespit edilmeli ve size özel cilt bakım programınız oluşturulmalıdır. Kullanılacak ürünler hassasiyetle seçilmeli ve doğru işlem sırası takip edilerek özenle uygulanmalıdır.

Profesyonel Cilt Bakımının Faydaları

Profesyonel cilt bakımı yapılmasının amacı gözeneklerin temizlenmesi, cilde oksijen sağlanması, parlaklık, canlılık ve tazelik kazanması için metabolizmanın hızlandırılması ve lenf drenajı ile toksinlerin atılmasıdır. Cildinizin üzerinde kalıcı, koruyucu ve besleyici bir tabaka oluşturarak; kırışıklıkların oluşumunun geciktirilmesi, cildinizin daha genç ve gergin bir hal alması hedeflenmektedir. Cilt bakımı işlemi, yapılacak bakımın özelliklerine göre 45 – 90 dakika sürebilir.

İnce Kırışıklıklara Dolgu Müdahalesi

Kırışıklık ve yaşlılık çizgilerinden kurtulmak için bir başka çözüm de ‘dolgu’ yaptırmaktır. Küçük dokunuşlarla yüzün ifadesi bir anda değişir. Üstelik sosyal yaşamdan uzaklaşmadan, depresyona girmeden gayet doğal bir görünümü koruyarak… Bu uygulamada insan vücudunun kabul edeceği nitelikteki dolgu maddeleri, cilde enjekte edilir. Uygulamayı yapacak kişinin bu konuda tecrübeli bir dermatolog, plastik cerrah veya medikal estetik doktorları olabilir.”

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER