2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

İktidarsızlık ve Sigaranın Zararlarına Karşı Günde 1 Adet Keçiboynuzu

GarrovesKeçiboynuzunun akciğer dostu bir meyve olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle bitki uzmanları sigara içenlere günde bir adet keçiboynuzu tüketmelerini öneriyorlar. Keçi boynuzu, balgam söktürücü özelliği ile akciğerlerde sigaranın bıraktığı harabiyeti ortadan kaldırıyor.

Sigara alışkanlığı, sağlık açısından son derece zararlı bir alışkanlık. Tabi ki sigaranın zararlarından bahsedecek değiliz. Sigaranın sağlığa verdiği zararlar, zaten sürekli olarak uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Tiryakiler de zararlarını bilerek içiyorlar.

Üzücü olan, son zamanlarda sigara içme yaşının ilkokul çağındaki çocuklara kadar düşmesi. İstatistiklere göre ülkemiz, sigara tüketiminde dünya ülkeleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu da demek oluyor ki, çoluk, çocuk, kadın, erkek hep birlikte sigara tüketiminde bulunuyoruz. Sigarayı hiç içmemek ya da bırakmak en doğrusu ama tüketimde ısrar edenler için sigaranın zararlarını en aza indirgemek amacıyla uzmanlar tarafında keçiboynuzu tüketimi öneriliyor.

Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişen, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaç ve onun salkım biçimindeki koyu renkli meyvesidir keçiboynuzu. Aman dikkat! Yerken dişlerinizi kırabilirsiniz; çünkü kendisi fena sert bir yapıya sahiptir, o muhteşem kendine has ve değişik baharatlı lezzetine de söylenecek bir laf yoktur ama… Çiğ yenmesinin dışında reçeli, likörü, pekmezi de vardır keçiboynuzunun. Bu şifalı bitkiyi; harrup, harnıp, harnup gibi birbirine benzeyen isimlerinin dışında ballıbaba, ballıboynuz, meluk, keluş gibi acayip isimleriyle de duyabilirsiniz.

Sigara tiryakileri için Tanrı tarafından gönderilmiş bir lütuf da diyebiliriz bu bitki için aslında. Sigara içenlerin olmazsa olmaz bitkisi olmalıdır bu şifacı. Eğer siz de bir sigara tiryakisi iseniz; hemen keçiboynuzuna başlamanızda yarar var. 1-2 gün kadar kısa bir zamanda rahat bir şekilde balgamlarınızı sökecek ve siz de buna hayret edeceksiniz. Hem de şifalı bitkinin akciğer kanserini %90 oranında önlediğini biliyor muydunuz?

Sigara tiryakiliği dışında mide ve bağırsak hastalıklarında da çok faydalı olan keçiboynuzu, ishali keser, göğsü yumuşatarak bronşları boşaltır, iktidarsızlığa iyi gelir ve balgam söker.

Kullanım Şekilleri

İktidarsızlık İçin: Kaynamakta olan 400-450 ml. suya 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak atıp ağzı kapalı bir şekilde hafif ateşte 3 dk. kaynatınız. Karışımı 3 dk. bittikten sonra ocağın altını kapatarak 20 dk. dinlendiriniz. Daha sonra kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkartıp soğuduktan sonra yarısını sabah aç karna, diğer yarısını da akşam yatağa yatmadan içiniz. Bu uygulamaya 1 hafta boyunca her gün devam ediniz. İlk haftadan sonra 3 ay boyunca her gün akşam yatağa giderken 1 su bardağı içiniz. Daha sonraki aylarda ise artık ara ara ygulayınız.

Akciğer Kanserini Önlemek İçin: 6-7 adet keçiboynuzunu soğuk su altında yıkayarak 600-650 ml. kaynamakta olan suyun içine kırıp atınız. 3-4 dk. hafif ateşte ağzı kapalı olarak kaynatarak 20 dk. kadar soğumaya bırakınız. Daha sonra harnup parçalarını temiz bir kaşık ile kabın içerisinden çıkartıp soğumasının ardından temiz bir kaba suyunu alınız. Her ay 4 gün, sabah ve akşam 1′ er çay bardağı içiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER