-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

İkiz Bebeklerin Babaları Farklı Kişiler Olabilir mi?

Hayal dünyanızı ne kadar zorlarsanız zorlayın, ikiz olarak doğan iki bebeğin annelerinin aynı, babalarının farklı kişiler olduğunu asla aklınızın ucundan bile geçirmezsiniz. Aynı anneden doğan ikiz bebeklerin babaları farklı olabilir mi? Bu soruya vereceğiniz cevap, ”olamaz” olur büyük ihtimalle. Ama bu enteresan durum Vietnam’da yaşandı. Vietnam’da çok nadir görülen bir durum gerçekleşti. Yeni doğan ikizlerin anneleri aynı ancak babaları farklı.

Independent gazetesinin haberine göre Vietnam’da bir aile ikizleri birbirlerine hiç benzemediği için hastanede karışmış olduklarını düşünerek DNA testi yaptırmaya karar verdi. Birbirinden tamamen farklı olan bebeklerden birinin saçları gür ve dalgalıyken diğerininki seyrek ve düz.

İşin gerçeği, karışmış olma ihtimallerinden daha kötüydü. Çünkü DNA testinin sonucuna göre bebeklerin annesi aynı, babaları farklı kişilerdi. Vietnam’da ilk defa yaşanan bu durum çok nadir görülüyor. Tıpta “Bipaternal twins” adı veriliyor.

Kadının yumurtası 12-48 saat, erkeğin spermi 7-10 gün canlı kalabildiği için kadın kısa bir zaman içerisinde iki ayrı kişiyle ilişkiye girdiğinde yumurtanın farklı iki sperm tarafından döllenmesi mümkün.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER