8.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

”İçmeden Sarhoş Olmak” Deyimi Gerçek Oldu

efkarli-sarhos-adamİçmeden sarhoş olmak deyimi gerçek oldu. ABD’ de yaşantısını sürdüren bir adam, ağzına bir damla dahi alkol koymadan sarhoş oluyor. Şimdilerde Amerika’lı doktorların gündeminde bu adam var. Herkes içmeden sarhoş olan bu adamı konuşuyor. Peki içmeden sarhoş olunur mu? Ya da olunursa nasıl olur? Aslında doktorların açıklamasına göre adamın, alkol almadan sarhoş olmasının sebebinin altında, midesinin bir maya türü sayesinde etanol üretmesi yatıyor. Bu durum görenleri şaşkına çevirdi.

Amerikalı doktorlar bir damla bile alkol içmeden sarhoş olan bir adam buldu. 61 yaşındaki Teksaslı adamın midesi kendi kendine etanol üretiyordu. Kanında 0.37 alkol çıkan adamın, alkol tüketmediği iddiası dikkate alındığında daha da şaşırtıcı olan baş dönmesi ve buna bağlı tökezleme görülmesiydi.

DOKTORLAR ŞAŞKIN

Hastanenin gastroenterologu ve başhemşiresi bu konuyu araştırmaya karar verip, adamı karbonhidrat açısından zengin ve alkolden kesinlikle yoksun bir diyetle 24 saat boyunca bir odada tuttu. Gün boyunca karbonhidrattan zengin beslendi, alkole ulaşma imkânı da yoktu ama adamın etanol içeriği ikinci gün sonunda yüzde 0.12 artmaya devam etti. Adamın “otomatik birahane sendromuna” yakalandığı tespit edildi.

Yedikleri midesine yerleşen ve tomurcuklanan bir maya türü sayesinde alkol etkisi yapıyordu. Hastanın makarna, ekmek yediğinde veya birsoda içtiğinde şekerin etanola dönüştüğünü açıklayan doktorlar, yeme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kaldı. Sadece et ve balık, kümes hayvanları yiyebilir ve ama tavuk, patates, domates vesoya yasak. Meyve (narenciye hariç) ve fındık (fıstık hariç), şeker ilavesiz meyve suları, bitkisel çaya izin veriliyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER