7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Horlamadan Kurtulmanın 7 Yolu

horlama3Horlama, uzmanlar tarafından bir uyku sorunu olarak nitelendiriliyor. Yani uykuda yaşanılan bir tür rahatsızlık. Her ne kadar horlayan kişi açısından rahatsızlık olarak değerlendirilse de, horlamanın asıl mağdurları horlayan kişiyle yatanlar ya da yakınında bulunanlar. Bu nedenle horlama, aile hayatında uykuda kişinin kendisine ve diğer aile bireylerine sıkıntı veren bir durumdur.

Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Murat Şirin, horlamanın; burun ve boğazdan ciğerlere hava taşıyan yolları açık tutan kasın, uyku sırasında gevşemesiyle oluştuğunu belirtiyor ve horlamanın önüne nasıl geçilebileceğinin yollarını belirtiyor.

İşte horlamadan kurtulma yolları…

1- Başınızı yüksekte tutacak ve horlamayı önleyecek bir horlama yastığı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

2- Sigara içiyorsanız bırakın ya da azaltma yoluna gidin. Sigara içmenin sayısız yan etkilerinden biri de neden olduğu horlama artışıdır.

3- Yatak odanızda temiz hava akışı olduğundan emin olun. Oda sıcak ve kuruysa burun geçitleri uyku sırasında tıkanır ve bu, genellikle horlamaya yol açar. Pencerelerinizi açık tutun ve gerekirse genzinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanın.

4- Tenis topu tedavisine şans verin. İçinde tenis topu olan bir bel çantası takın ve sırtınızın boşluğuna getirin ya da katlanmış bir çift çorap da işinizi görebilir. Bu yöntemle her sırtüstü döndüğünüzde rahatsız olup yan yatarsınız.

5- Ağır horlama probleminiz yoksa yatış pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Dil geri düştüğü ve hava yollarının üzerine baskı yaptığı için bu yatış pozisyonu horlamaya yol açabilir. Yüzüstü veya yan yatarak uyumak tercih edilebilir.

6- Sportif bir yaşam biçimini tercih edin ve fazla kilolarınız varsa uygun bir diyet yardımı ile kilo verin.

7- Uykudan kısa süre önce tüketilen ağır yemekler ve içkiden uzak durun. Yatmadan önce ağır yemek yemek boğaz kaslarının normalden daha fazla gevşemesine neden olu, bu da horlamaya yol açar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER