6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Her 100 Erkekten 70’i Erken Boşalma Sorunu Yaşıyor

118426969-thinkstock-erkekler-mutsuz-cinsellik-erken-bosalma-cinsel-sorun-iliski-mklUzmanlar, her 100 erkekten 70’inin erken boşalma sorunuyla karşı karşıya kaldığını söylüyorlar. Peki erken boşalma nedir? Uzmanlar erken boşalmayı, erkeklerin, cinsel ilişki esnasında ya da öncesinde kendi istekleri dışında tatmin duygusu olmaksızın boşalmaları olarak tarif ediyorlar. Erkekler açısından da çok önemli bir cinsel sağlık sorunu olduğunu da belirtiyorlar.

Çeşitli ülkelerde, çeşitli yaş gruplarındaki erkekler üzerinde yapılan araştırmalara göre, erkeklerde boşalma süresi 5-12 dakika olarak belirlenmiştir. Bu sebeple, cinsel ilişki esnasında 1-3 dakika arasında meydana gelmiş boşalmalar erken boşalma olarak nitelendirilir. Ancak, uzmanların erkek boşalmalarındaki dikkat ettikleri husus boşalmanın süresi değil, erkeğin kontrolünde olup olmadığı ile sürekliliğidir. Yine uzmanlar, ilk cinsel ilişkilerde ya da ara verdikten sonra yaşanılan cinsel ilişkilerdeki erken boşalmaları hastalık olarak değil, doğal bir durum olarak değerlendiriyorlar. Erken boşalmanın cinsel sağlık sorunu olarak değerlendirilmesi için süreklilik arzetmesi gerektiğini de belirtiyorlar.

Erken boşalma, önemli bir cinsel sağlık sorunu olduğundan ve erkek ile partnerinin yaşam kalitesini düşürdüğünden, süreklilik göstermesi durumunda mutlaka uzman hekim kontrolüne başvurulması gerekir.

Erken boşalma, yaşa bağlı olarak yaşanılan bir cinsel işlev bozukluğu değildir. Bu nedenle her yaştaki erkeklerde görülebilir ve yaş dışında farklı nedenleri vardır. En önemli sebeplerin başında fizyolojik ve psikolojik sebepler olduğu uzmanlarca belirtiliyor. 40 yaş altındaki erkeklerde daha çok yeterli cinsel deneyimin olmaması, mastürbasyon yoluyla boşalma alışkanlığı, stres, depresyon, heyecanlı, aceleci kişilik yapısı ya da partner tarafından aşırı uyarılma gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Orta yaşlardaki erkeklerde görülen erken boşalmalar ise, genelde fizyolojik sebeplerden kaynaklanıyor. İdrar yolu ve prostat enfeksiyonları, nörolojik problemler, hipertiroidi (tiroit bezlerinin aşırı çalışması) erken boşalmaya neden olabilir. Ayrıca sertleşme yetersizliği olanlarda da erken boşalma görülür.

Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken boşalma sorunu devam ettiği müddetçe erkekte özgüven eksikliğine neden olur ve partneriyle birlikte cinsel soğukluklar yaşayarak ilişkileri de zedelenir. Sağlıklı bir cinsel yaşam, sağlam ve mutlu evliliğin temelini oluşturduğundan, sorunun çözülmemesi çiftleri boşanmaya kadar sürükleyebilir.

Bizim ülkemizde, toplumun değer yargıları sebebiyle çoğu vaka hiç bir zaman dile getirilmiyor. Eşler arasında bile konuşulmadan doğal kabul edilip bastırılıyor. Oysa, erken boşalma %85 oranında tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Tedavideki ilk ve en önemli aşama sorunu kabul etmek ve konusunda uzman bir üroloji hekimine başvurmaktır. Erken boşalma sorununun nedenlerine bağlı olarak uzman hekim tarafından uygun tedavi planı çizilecek, gerekli olduğu takdirde hasta diğer branş hekimlerine yönlendirilecektir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER