11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken İnsan Tipleri

VLUU L110  / Samsung L110İnsanoğlu yaratılışı gereği asla yalnız yaşayamaz. Hepimiz çevremizle ve arkadaşlarımızla varız. Arkadaşlarımız derken, toplum içerisindeki yerimizi ve itibarımızı korumak açısından arkadaş seçimi de oldukça önemli. Hiç birimiz mükemmel değiliz. Hepimizin hataları kusurları var. Ancak bazı kişilerde öyle kusurlar, öyle baskın gelen özellikler var ki, toplumda dikkat çekip ağır basar. Bunlar iyi özellikler de olabilir, kötü özellikler de olabilir. Bazen çok iyi gibi görünen özellikler bile ağır basıp dikkat çekici olabilir. Ne demişler, her şeyin azı karar çoğu zarar.

Çevremize şöyle bir dikkat edelim. Arkadaşlarımızda bulunan özellikleri kavramaya çalışalım. Arkadaşlarımızın sahip oldukları bazı özellikler hayatımızı çok fazla etkiliyor ve yaşam kalitemizi düşürecek tesirler bırakıyor ve sık sık mutsuz olmamıza sebep oluyorsa arkadaşlıklarımızı bir kez daha gözden geçirmemiz gerekir. Böyle kişileri hayatımızda ne diye tutalım ki? Yapılacak en iyi şey, bu arkadaşlarımızla aramıza sınır koymak veya hayatımızdan çıkarmak olmalı. Çünkü hayat, sıkıntılarla geçirilmeyecek kadar kısa ve bir daha dünyaya gelme şansımız yok.

Arkadaşlıkları insana dünyayı dar eden hatta rezil eden ya da mutsuz eden ve hayatınızda yer vermemeniz gereken arkadaş tiplerini araştırdık. İşte o 15 tip arkadaş…

1- Kararsızlar; Sürekli karar değiştiren, iki ileri bir geri giden insandan ne arkadaş olur ne de sevgili. Diyelim ki, bu kararsız kişi sevgiliniz. Sizinle olmaktan çok hoşlanıyor. Ama işi resmiyet boyutuna getirince kendisini geri çekiyor. Bugün karar veriyor ertesi gün vazgeçiyor. Böyle karar sorunu yaşayan ve verdiği kararlardan emin olmayan bir insan sizi daima mutsuz eder. Gönderin gitsin.

2- Dedikoducular; Ufak tefek dedikodular yapmak hepimize iyi gelebilir. Ama arkadaşınız sürekli size birilerini çekiştirip, sürekli dedikodu yapıyorsa bu durum hayatınızı olumsuz etkiler. İnsanları yanlış tanımanıza sebep olur. Böyle bir arkadaşı hayatınızda tutmanın anlamı yok. Böylece, çevrenizdeki insanlara kendi pencerenizden bakmayı ve tanımayı öğrenirsiniz.

3- Arkadaş düşmanları; Hem arkadaşınız olup hem de gizli düşmanınız olanlardan bahsediyoruz. Bu tipler, sürekli eksiğinizi kusurunuzu toplum içinde pat diye söylerler, sizi mahçup ederler. Çoğumuz buna doğal gözle bakarız. Tipik kadın davranışı olarak değerlendirilse de erkekler de arkadaşlıklarında aynı durumları yaşayabilirler. Bu tip arkadaşlarınız tüm sırlarınızı bildiklerinden hemen hayatınızdan çıkardığınızda size zarar vermeleri büyük olasılık. En iyisi çaktırmadan yavaş yavaş uzaklaşmak.

4- Aşırı merhametliler; Çoğumuzun hayatında vardır ya, hala, teyze, kuzen..vs. Hayatımızdaki olumsuzluklara sürekli müdahale edip, kendince düzeltmeye çalışanlar. Eğer bu durum kendi kararlarınızı alırken sizi kısıtlayacak boyuttaysa bu insanlarla aranıza mesafe koymak yararınıza olacaktır. Çünkü onlar, sürekli olarak özgüveninizin olmadığını düşünürler ve kararlarınıza müdahale eder. Bu durum da bireyselleşmenizi engeller. Onlarla aranıza mesafe koyup hatalı bile olsa kendi kararlarınızı vermeyi ve hatalı davranışlarınızdan ders çıkarmayı öğrenmiş olursunuz.

5-Çok eski arkadaşlar; Öğrencilik yıllarından kalma arkadaşlarınız varsa ve aranızdaki diyalog sadece o yıllardaki eski paylaşımlarsa bu tür eski arkadaşlarınızı hayatınızda tutmanın bir anlamı yok. Ama eskiden beri hiç iletişiminiz kopmamış, eskiyi konuştuğu kadar yeni paylaşımlarınızı da konuşuyorsanız eski ve köklü arkadaş gibisi yok tabi.

6- Plansızlar; Plansız hareket etmek güzel olsa da, her aradığınızda ulaşamadığınız ve size günler sonra dönen bir arkadaşınız varsa sürekli planlarınızın bozulmasına sebep olduktan sonra hayatınızda tutmanın bir anlamı yok.

7- Entrikacılar; Sürekli sizi çevirdiği şaibeli işlere bulaştırmaya çalışıyorsa ve ajanlık yapmanızı istiyorsa bu arkadaşlığınızdan hemen vazgeçmelisiniz. Çünkü bu arkadaşlık, size hiç bir şey kazandırmaz.

8- Dağınık hayat yaşayanlar; Sürekli onu bir yerlerden toparlamaktan bıkmadınız mı? Gece dışarı çıkmalarınız hep sürprizler mi dolu? Birini içinde bulunduğu zor durumdan kurtarma işi hep size düşüyorsa yorucu bir hayatınız var demektir. Hem o arkadaşınız, kendi hayatını düzenleme konusunda hazır değilse, siz onun hayatını ne kadar düzeltebilirsiniz ki?

9- Sadece facebook arkadaşınız olanlar; Tüm zamanınızı bilgisayar başında geçiriyorsanız, gerçek hayatı kaçırıyorsunuz demektir. Facebook’ta yüzlerce arkadaşınız olmasındansa gerçek hayatta birkaç ‘gerçek’ arkadaşınızın olması daha iyi değil mi? Gerçek arkadaşlarınız onlara ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olacaklardır. Oysa Facebook’takiler o anlarda çoktan “çıkış” yapmış olacaklardır.

10- Züppe tipler; Giyiminiz, kararlarınız, yaşamınız konusunda size kötü hissettiren arkadaşlar ne kazandırır ki? Sizi sürekli eleştiren ya da eleştirel gözlerle bakan arkadaşlarla baş etmek için zihnen çok güçlü olmanız gerekir. Kendinizi bu kadar yormak neden? Çoğumuz kendimizi yeterince eleştirmiyor muyuz zaten? Gerçekten sürekli eleştiren bir arkadaşa ihtiyacınız olabilir mi?

11- Kıskançlar; Görünümünüzü, hayat tarzınızı, çocuklarınızı, sahip olduklarınızı; kısaca yaşamınızın tamamını kıskanan arkadaşlar… Bir şeyler kötü gitse diye dört gözle bekleyen, patlamaya hazır bomba arkadaşlardır bunlar.

12- Negatif tipler; Her şeye negatif tarafından bakan, hayatında hep negatiflikler dolu olan arkadaşlar, sizin hayatınızdan da yerler. Hayatınızda hep negatiflikler olsun istiyorsanız üçüncü sayfa haberlerini okuyup bu negatif arkadaşlarla birlikte zaman geçirmeniz yeterlidir. Ama başta da demiştik ya, hayat, bu tür negatifliklerle dolduracak kadar uzun değil!

13- Benciller; Dünyanın kendi etrafında döndüğünü zanneden insanlar, başkalarıyla empati kurmaktan uzaktırlar. Kendi çıkarları hep ön plandadır, fedakarlık yapmaktan kaçınırlar. Diyelim ki bir buluşma düzenleyeceksiniz. Adres seçerken o, kendi evine yakın bir mekan olma konusunda diretir. Ya da sizi yemeğe davet etmesine rağmen kendi sevdiği yemeği pişirmekten geri kalmaz. Her ne kadar sizin o yemeği sevmediğinizi biliyor olsa da… Grup içinde ön planda olmayı, hep kendinden bahsedilmesini, kendi sevdiği şeylerin yapılmasını ister. İyisi mi çıkarın onu hayatınızdan, büyük bir yükü de atmış olun omuzlarınızdan.

14- Takıntılılar; Takıntılı insanlar, fazla yorucudurlar. En ufak ayrıntıları dert etmeleri, sorunlarının direkt size yansımasına neden olur. Hayatta herkesin kendi sorunu kendine yettiğine göre başkalarını dertleriyle dertlenmeye ne gerek var! Takıntılı insanlara karşı davranışlarınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Her söylediğinizin altında bir şey aramaları, bundan dolayı aşırı titiz davranmaya çalışmak çok yorucudur. Hayatınızı kolaylaştırmaya bakın.

15- Rekabetçiler; Her konuda sizden hep bir adım önde olma heyecanı taşıyan arkadaşlar, sizden geride kaldıklarını hissettiklerinde hırslarıyla zarar verebilirler. Belki rekabetçi kişilikleri sayesinde, sizi de başarmak için mücadele etmeye itmiş olurlar; ama emin olun, sizin daha fazla başarılı olmanızdan hiçbir zaman hoşnut olmayacaklardır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER