2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Hayatınızda Bulunması Gereken 4 Tip Arkadaş Modeli

iStock_000018076345SmallÖyle insanlar var ki, arkadaş diye hayatınıza almaya değmiyor. Arkadaşlık adına verilen emeklere yazık. Ama öyle arkadaşlar da var ki, Kardeşten yakın…

İnsanı yücelten, hayat kalitesini yükselten, yaşantınıza kendisinden bir şeyler katan; vefakar, sadık ve içten…

Uzmanlar, hayatımızda olması gereken faydalı arkadaş tiplerini sınıflandırarak 4 kategoriye almışlar; geleneksel, modacı, doğal, güçlü… Bu dört tip arkadaş modeli mutlaka hayatınızda bulunsun diyorlar…

Geleneksel arkadaş;

Geleneksel arkadaş, sadık, saf, size karşı her şartta iyi olan ve sizi çıkarsız bir sevgiyle seven arkadaş tipidir. Sizi herkesten iyi tanır ve sürekli moral kaynağınızdır. Aynı zamanda öğüt vermede üzerine yoktur.

Geleneksel arkadaşın en iyi örneği annelerimizdir. Annelerimiz, her zaman en iyi arkadaşımızdır. Zaman zaman karşılıklı çatışma yaşasak da, sevincimizi, üzüntümüzü kısaca her anımızı paylaşan kişidir. Karşılık beklemeden sever ve içten, samimi davranır. Yaşımız ilerlemeye başladığında bunu daha iyi anlarız.

Geleneksel arkadaşın ikinci örneği ise bebeklik arkadaşıdır. Her şeyin ilkinin beraber yaşandığı, hatta kolların çizilip ”kan kardeş” bile olunduğu, sizin her halinizi bilen, sizin de onun her halini bildiğiniz bebeklik arkadaşı…O da yaşınız ilerledikçe bazı konularda birbirinizden uzaklaşsanız bile asla vazgeçemeyeceğiniz, kardeşiniz gibi seveceğiniz ve size tüm sevgisini sadık bir şekilde verecek dosttur.

Modacı arkadaş;

En keyifli, en eğlenceli arkadaş modelleridir. Fikirleriyle hayatınıza hareketlilik katacak, sizi mutlu edecek vizyonunuza renk katacak arkadaş tipleridir. Günlük sıkıntılardan uzaklaştırarak yeni trendlerle tanıştırıp, hayatınızı eğlenceli hale getirirler.

Herkesi etkileyen konuşmaları ve davranışlarıyla girdikleri ortamlarda ilgi odağı olmayı başaran bu tipler, hayatınızda mutlaka olmalı. Can sıkkınlığınızı unutturup, kahkahalarla gülmenizi sağlayacak kadar da enerjiktirler.  Giydikleri giysilerden tutun yaptıkları yemeklere, takip ettikleri konserlerden tutun okudukları kitaplara kadar her şeyleri dikkat çekici, çarpıcı ve zevk sahibidir. Onlarla ve onların enerjisiyle arkadaş olmak gözünüzüm gönlünüzün açılmasına da, kendinizi bu tip alanlarda geliştirmenize de faydalı olacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken aranızda bir kıskançlık olmaması, komplekslerin yüz göstermemesidir.

Doğal arkadaş;

Doğal arkadaşlar, adından da anlaşılacağı gibi göründükleri gibi olan arkadaşlardır. Açık yürekli ve doğru sözlü olduklarından, kırılacağınızı bile bilseler doğruyu söylemekten çekinmezler. Bu nedenle, onlarla arkadaşlığınızda, yalan, dolan, entrika, üçkağıt, dolambaçlar, düzenbazlık olması mümkün değildir.

Doğal arkadaşların en belirgin ve en temel özellikleri dürüst olmalarıdır. Dürüst bir dosttan ise kolay kolay zarar gelmez. Bu tip arkadaşlar, her zaman doğruyu söyledikleri için, fikir alınabilecek en iyi kaynaktırlar. Sorduğunuz sorulara verdikleri yanıtlar zaman zaman kırıcı da olsa, unutmayın ki başkaları gibi fikrini saklayıp yalan yanlış konuşmuyor, gerçekten ne düşünüyorsa onu söylüyordur. Bunu yaparken sizi kırmayı bile göze alıyordur… Dolayısıyla kafanızın karıştığı ve objektif bir görüşe ihtiyacınız olduğu her durumda hemen doğal arkadaşınızla irtibata geçmeniz en doğru davranış olur.

Güçlü arkadaş;

Bu tür arkadaşların ortak özellikleri, hayatlarını istedikleri gibi kendileri yönlendirebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen, yalnızlıkla başa çıkabilen tipler olmalarıdır. Tuttukları işlerde her zaman başarılıdırlar. Hem iş kadını, hem de bekar olanlar bu kategoriye konuluyor.

Bu kişilerle arkadaşlık etmek bazı durumlarda zordur. Mesela iş kadını arkadaşınız her buluşmanız geç gelir, dalgınlıktan söylediğiniz her şeyi unutur, vs. Her zaman bahanesi de hazırdır: “Kusura bakma, iş yüzünden o kadar yoğunum ki”! Ama bu tip arkadaşlar size tahmin edebileceğinizden fazla şey katarlar; motivasyonu, güçlü olmayı, mantıklı düşünmeyi, disiplini en iyi onlar bilirler. Bir de bekar arkadaşlar vardır; hem özgürlüklerine düşkün, sadece kendilerini düşünen ve istedikleri gibi plan yapanlar, hem de eğlenmesini en iyi bilen, her partiden haberdar, telefonu susmak bilmeyenler… Bekar arkadaşlar eğlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda ve bunu onunla dozunda yaptığınızda size oldukça güzel vakit geçirecek arkadaşlardır. Ayrıca size tek başına ayakta kalabilmenin gücünü kanıtlayacaklardır. Tek tehlikesi onun hayatına imrenip hata yapmanız veya bazı konularda sizi anlamadığını düşünmeniz…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER