-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Hayat Kurtaran Mutfak Tüyoları

Mutfakta kullanabileceğiniz, hayat kurtaran, zamandan ve paradan tasarruf ettiren bazı tüyolar vereceğiz. Hayat kurtaran tüyolarımız, hem kadınlara, hem de yalnız yaşayıp başının çaresine bakmak zorunda olan erkeklere. Yeri geldikçe kullanabileceğiniz bu tüyoların oldukça işinize yarayacağını düşünüyoruz.

İşte hayat kurtaran tüyolar…

– Karnabahar, brokoli gibi sebzeleri pişirirken evi hoş olmayan bir koku kaplar ve uzun süre çıkmaz. Bunu önlemek için pişirme suyuna biraz tuz ve sirke katın. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

–  Hamur açtıktan sonra kirlenen mutfak tezgahları bir türlü tam olarak temizlenmez, iz kalır. Bunun da çaresi var. Tezgaha biraz tuz serpin ve ıslak bezle silin. Ancak bu yağlı hamurlarda çok işe yaramaz. O zaman da sirkeli sudan yardım alabilirsiniz. Özellikle granit tezgahlar sirkeli suyla tertemiz ve parlak olur.

– Kekleri kalıptan çıkartmak her zaman kolay olmayabilir. Eğer uzun süre beklediğiniz halde kek, kalıptan çıkmamakta direniyorsa kalıbın üzerine soğuk bez koyun.(Kalıpta kek varken nasıl olacak bu? Kekin üzerine mi bez örtülecek? Anlaşılmıyor) 5-10 dakika sonra kolayca çıktığını göreceksiniz.

– Zeytinyağı mutfağımızın tacı, onun yerini hiçbir yağ tutamaz ama bazen buna zorunlu kalabiliriz (neye?). Mesela mayonez yaparken… Evde mayonez yaparken zeytinyağı yerine susam yağı kullanırsanız mayonezin daha uzun süre dayanmasını sağlarsınız.

– Defne yaprağının, böceklenmeye karşı mutfakta hep bulunması gerekir. Özellikle un çeşitleri ve baklagillerin içine koyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

– Patatesler özellikle mutfak sıcaklığında kolayca büzüşüp filizlenirler. Bunu önlemek için patates torbasına bir tane soyulmamış tam elma koyun. Patatesler iki aya kadar tazeliğini koruyacaktır.

– Fırında patates yapmak bayağı uzun sürer. Süreyi kısaltmak için patatesleri önden 5 dakika haşlayın.

– Kırk yılda bir kızartma yapıyor ama bütün evi kokusu sarıyorsa kolayı var. Kızartma yağına bir-iki dal maydanoz koyun. Sonrasında koku devam ediyorsa küçük bir tavanın içinde tarçın yakın.

– Yumurtaların tazeliğini test etmek için kolay bir yöntem var. Bir kaba su doldurun ve yumurtaları suya bırakın. Yüzüyorsa bayat, dibe çöküyorsa taze demektir. Ayrıca tavaya kırdığınızda sarısı hemen dağılıyorsa, bu da bayat olduğu anlamına gelir.

– Pilavınızın dibi tuttuysa ve yanık yanık kokuyorsa ilk aklımıza gelen en azından üst tarafını sıyırıp başka bir tencereye aktarmaktır. Ancak bu şekilde yanık kokusunundan kurtulamayız. Böyle bir durumda pilavın üzerine bir dilim beyaz ekmek koyup 10 dakika bekletin. Ekmek,yanık kokusunu tamamen alacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER