2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Hastalıklara Sarı Renk Terapisi

bir-buket-sarc4b1-gc3bcl-b8901Hastalıkların renklerle tedavi edilme şekline kromoterapi denir. Kromoterapi yöntemi eski çağlardan bu yana asırlardır hastalık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Doğu kültüründen günümüze kadar gelen bu yöntem, günümüzde batı dünyasında da etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Her vücutta enerji merkezi olan çakralar vardır. Bu çakra sistemi, modern tıpta endokrin merkezi olarak tanımlanmaktadır. Çakralarda oluşan enerji dengesizlikleri sonucu hastalıklar meydana gelmektedir. Bu hastalıkların tedavisinde ise, ilgili çakraya karşılık gelen renk kullanılmak suretiyle, kromoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Çünkü vücuttaki her çakraya karşılık gelen bir renk vardır. Bu nedenle, enerji dengesizliği oluşan çakraya karşılık gelen renk, çeşitli vasıtalarla kullanılmak suretiyle tedavi edilmektedir.

Makalemizde, sarı rengin tedavide kullanımı üzerinde duracağız? Sarı renk, vücutta üçüncü çakraya karşılık gelmektedir. Yani üçüncü çakranın rengidir. Üçüncü çakra ise, yaklaşık olarak göbeğin iki parmak altında bulunur.

Üçüncü çakra, kişisel güç, bağımsızlık, azim ve ego ile ilgilidir ve pankreas, böbrekler, kan, karaciğer, sindirim sistemi bu çakranın fiziksel etki alanında olduğundan tedavileri sarı renkle ilişkilendirilen organlardır. Ayrıca göz ve görme sorunları da üçüncü çakra ile alakalı sağlık problemleridir. Eğer bu organlarınızda rahatsızlık duyuyorsanız, muhakkak üçüncü çakranızdaki enerjide dengesizlik var demektir.

Bütün bunlara dayanarak, sarı rengin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkilerinin neler olduğunu birlikte inceleyelim…

– Sarı renk kendine güven, uyanıklık, geniş fikirlilik, iyi mizah, iyimserlik, mantıksal düşünme ve uyumluluk hislerini yaratır.

– Depresyonu azaltır, melankoli belirtilerini azaltır. Üzüntü, elem ve keder duygularından arınmaya yardımcı olur. Coşku ve iyimserlik yaratır. Sarı aklın rengidir ve zihinsel yetenekleri geliştirir.

– Ateşli zamanlarda, ishal veya vücudunuzda iltihap olduğunda, aşırı heyecanlı ve çarpıntınız olduğunda, korku ve endişe duyduğunuzda, uykusuz olduğunuzda, dinlenmeniz gerektiğinde sarı giymeyin.

– Sarı öz değer, kendine güven, akıl, yargı ve zihinsel aktivite ile ilgili bir renktir. Bu konsantrasyonu uyarır ve öğrenme becerilerini geliştirir. Obsesif düşüncelerden uzak tutar.

– Neşelenmek istediğinizde, aktif olmak, atak olmak, tetikte olmak istediğinizde, keyiflenmek istediğinizde sarı giyin.

– Tamamlayıcı rengi menekşe rengidir. Birlikte çok hoş bir görüntü yaratırlar ve ruhsal sağlığınızı bütünlerler.

Üçüncü çakranızla ilgi kendinizde bir sorun hissettiğinizde, sarı renkten kendi kendinize faydalanarak, çakra enerjinizi artırabilirsiniz. Güneş ışığından faydalanabilir, sarı çiçek yetiştirebilirsiniz. Alacağınız sarı renk bir ampulün ışığında her gece 10 dakika dinlenerek, sarı rengin olumlu etkilerini üzerinize çekebilirsiniz. Etrafınızda sarı renk bulundurabilir, limon, mısır, muz, greyfurt gibi yiyecekleri yiyebilirsiniz.

Sindirim sorunları,gazlanma,karaciğer sorunları,pankreas sorunları,şeker hastalığı,safra kesesi taşı,kramplar,depresyon,sinir bozukluğu gibi rahatsızlıklarınızda da sarı renk terapisini kendinize uygulayabilirsiniz.

Dikkat: Sinirli olan kişiler en fazla 5-10 dakika sarı ışık kullanabilirler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER