6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Hastalık Habercisi 16 İpucu

Tamorganik.org-Tırnaklarınızdaki-Değişikliklere-Dikkat-Hastalık-Habercisi-Olabilir3Bazı hastalıklar geç belirti verir. Farkına vardığımızda çoğu zaman iş işten geçmiş olur. Hastalık, tedavi edilemeyecek boyutlara ulaşmış ya da tedavisi zor bir aşamaya gelmiş olur. Sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğinden vücudumuzu sürekli olarak dinlemeliyiz. Geç kalmamak açısından, kuşkulandığımız durumlarda doktora başvurmalıyız.

Bilim dünyası sürekli olarak sağlık alanında yol almaya devam ediyor. Bilim insanları bizim için çalışıyor. Bilim insanlarının son yaptıkları araştırmalara göre, vücudumuzda meydana gelecek 16 ipucunun hastalık belirtisi olabileceğini ortaya koydular. Her ne kadar fiziksel olarak bir rahatsızlık duymasak da, bu 16 ipucundan herhangi birini yaşıyorsak derhal doktora başvurmamızı öneriyorlar.

Biz de hastalık habercisi olabilecek bu 16 ipucunu makalemizde sizlerle paylaşacağız. Öğrenip, kendimizi kontrol etmekte fayda var. Sağlıklı günler geçirmeniz temennilerimizle;

İşte hastalık habercisi o 16 ipucu…

1- Ayak bileklerinize dikkat; Ayak bileğinizin arka kısmına baş parmağınızla bastırdığınızda, çok fazla çukurluk oluşuyorsa doktora görünmenizde fayda var demektir. Çünkü, böbrek, kalp ya da akciğer sorunlarından herhangi biriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

2- Parmaklarınızın uzunluğu; Yüzük ve işaret parmakları aynı uzunlukta olan bir kişinin kalp krizi geçirme riskinin yüksek olduğunu uzmanlar söylüyorlar.

3- Dişetlerinizi fırçalarsanız; Dişetlerinizi fırçaladığınızda dişleriniz kanıyorsa kalbiniz tehlikede demektir.

4- Nabzınızı kontrol edin; nabzınızın yavaş atması sağlığınızın iyi olduğu anlamına gelir. Yani nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa, o kadar uzun yaşayacaksınız demektir. Nabzınız 70’in altında olması bilinenin aksine sağlıklı olduğunuzu gösterir.

5- Tuvalete sık çıkıyorsanız; Diyabetin en erken belirtilerinden bir tanesi de sık sık tuvalete gitmektir. Her üç saatte bir, birden fazla tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız şekerinizi ölçtürmenizde fayda vardır.

6- Beliniz kalın mı?; Kilolarınız bel çevrenizde toplanmaya başlamışsa kalp sorunu yaşama riskiniz yüksek demektir.

7- Doğumdaki kilonuz; Üç kilodan aşağı doğan kişilerin kalp krizi geçirme riski yüksektir. Bu nedenle doğum kilonuzu öğrenerek risk durumunuza bakmalısınız.

8- Düz çizgide yürüyün; Yere düz bir çizgi çizerek üzerinde yürüyün. Eğer rahat yürüyebiliyorsanız, vücut koordinasyonunuz iyi çalışıyor demektir.

9- Tiroid kontrolü; Kollarınızı paralel olarak bir şeye uzanıyormuş gibi karşıya uzattığınızda elleriniz titriyorsa, tiroide yakalanma riskiniz yüksek demektir.

10- Göz sağlığınız; Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.

11- Kaslarınızı kontrol edin; Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.

12- Hafıza kontrolü; Bir tepsinin üstüne rasgele 10 eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakin. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karsılaşma riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

13- Avuç içine dikkat; Avuç içlerinize dikkatle bakin. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demek.

14- Gözler; Aynada gözlerinizden birine bakin. İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu ayni şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi.

15- Nefesinizi sayın; Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demek… Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

16- Tırnak kontrolü; Tırnaklarınızı dikkatlice gözden geçirin. Eğer tırnaklarınızda morluk ya da mavilik mevcutsa, kalp hastalağı ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir.

Tırnaklarınızın üzerinde tümsekler olması ya da aşırı kalın olması ise, nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER