19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Hangi Ülkeden Ne Getirebilirsiniz?

haberResim1148Biz millet olarak hediyeleşmeyi severiz. Hediyeleşmek bizde adettendir. Hele ki yurt dışına çıkmış, başka bir ülkeye gitmişseniz, mutlaka seyahat ettiğiniz ülkeden hediye getirmeniz beklenir. Yurt dışına çıkıp da o ülkeden hediye olarak bir şeyler getirmezseniz olmaz.

Yurt dışına yabancı bir ülkeye gittiğinizde elbette eli boş dönmek istemezsiniz. Eğer çok da takıntılı değilseniz kafanız esen bir şeyler alıp hediye diye getirebilirsiniz. Ama sevdiğiniz insanlara çok fazla değer veren, gittiğiniz ülkeden özel bir şeyler alıp getirerek hatıra olmasını isteyen biriyseniz, gittiğiniz ülkeden hediyelik eşya olarak ne alabileceğinizi önceden bilmeniz gerekiyor.

İleride bir gün lazım olabilir diyorsanız, bazı ülkelerden ne alınabileceği ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Öğrenip aklınızda bulundurmanızda fayda var…

– Mısır:

Şallar, piramit ve firavun heykelleri, oyuncak develer, hiyeroglif yazılı aksesuarlar ve masklar her yerde görebileceğiniz hediyelikler. Bunların dışında baharatçıları gezerek Mısırlı kadınların saçlarının güzelliğini borçlu oldukları özel yağ karışımlarından da alabilirsiniz.

– Güney Afrika:

Güney Afrika’da tahta işlemeciliği çok gelişmiştir. Oyuncaklar, mutfak eşyaları, aklınıza gelebilecek her şeyin tahtadan yapılmışını sokaklarda görebilirsiniz. Ayrıca motifli tişörtler, safari giysi ve aksesuarları da hediye seçenekleriniz arasına girebilir.

– İngiltere:

Sevdiklerinize İngiltere’nin sembollerinden biri olan oyuncak çift katlı kırmızı otobüslerden, porselen bebeklerden ve oyuncak telefon kulübelerinden satın alabilirsiniz.

– İtalya:

Cam aksesuarlar, müthiş kuklalar, dantel işlemeler, antika eşyalar ve elbette spagetti… İtalya bir Akdeniz ülkesi ve muhteşem lezzette zeytinyağları var. Makarna ve zeytinyağı çeşitlerinden oluşan şık hediye paketleri satan dükkânlar oldukça fazla… İtalya’dan getirilebilecek en iyi hediye de bu olsa gerek.

– Tayland:

Başkent Bangkok; zümrüt, yakut, safir gibi değerli taşların bolca bulunduğu bir şehir… Sevdiklerinizi gayet makul fiyatlara satılan bu taşlardan yapılmış aksesuarlarla sevindirebilirsiniz. Tayland’ın ayrıca ipeği de çok ünlü. Türkiye’dekinden çok daha ucuz fiyata ipek eşarplar, bluzlar ve elbiseler bulmanız mümkün.

– Fransa:

Fransa’da peynir ve şarapçılık çok gelişmiştir. Aklınıza gelen gelmeyen bir sürü peynir ve şarap çeşidini en sıradan marketlerde bile bulabilir, gayet uygun fiyata satın alabilirsiniz.

– Hindistan:

Konu Hindistan gibi otantik ve tarihi olan bir ülke olunca elbette hediye seçenekleri de çoğalıyor. Ancak sevdiklerinizin en çok beğendiği hediye, uğurlu filler olacaktır. Aynalı masa ve yatak örtüleri, el yapımı çömlekler, baharat ve şifalı otlar, geleneksel Hint elbiseleri de cazip hediyeler olabilir.

– Çin:

Bavulunuzda yer varsa ya da ekstra bagaj ödemeyi göze alıyorsanız hem kendiniz hem de sevdikleriniz için porselen takımlar iyi birer hediye olabilir. Ayrıca yemek çubukları, çay setleri ve geleneksel işlemeli elbiseler getirebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER