11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Hangi Kansere Hangi Bitki

hangi_kansere_hangi_bitki_h9313Yardımcı veya alternatif tedavi yöntemi olarak bitkisel tedavinin önemi giderek artıyor. Bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanılmadığı tıp alanı neredeyse yok gibi. En son olarak da kanser tedavilerinde yardımcı tedavi yöntemi olarak bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanılmaktadır.

Bilindiği gibi kanser hastalıkları çağın en önemli hastalıklarından olup, oldukça ağır bir tedavi süreci gerektirmektedir. Son yapılan bilimsel araştırmalar ve bilim adamlarının bu yöndeki çalışmaları, bitkisel tedavinin kanser hastalıkları için de ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Gelişmiş dünya ülkelerinde, bitkilerle tedavi, onkoloji uzmanları tarafından, uygulanan tıbbi tedavinin yanı sıra tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Bitkilerle tamamlayıcı tedavi yöntemleri, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı.

Kanser hastalarına uygulanan radyoterapi, kemoterapi gibi tedavi yöntemlerinin hastalar üzerinde oluşturduğu yan etkileri ortadan kaldırmak ve bu tedavilerin hastalar üzerindeki etkinliğini artırmak, hastaların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla; bitkisel, doğal, antikanser yardımcı tedavi yöntemleri, hem gelişmiş ülkelerde hem de ülkemizde doktorlar tarafından kullanılır oldu.

Hastalığı son evrede (4. evre) ya da tekrarlama riski olan hastalarda uygulanan ilaç tedavilerinin yanı sıra, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Bitkisel Tedavilerde En Çok Kullanılan Bitkiler

– ZERDEÇAL; Zerdeçal bitkisinin ekstraktlarının emiliminin iyi olmaması sebebiyle, karabiber ekstraktlarıyla birlikte kullanılmaktadır. Zerdeçal, kanser ilaçlarının etkisinin artırılması ve kanser kök hücrelerinin öldürülmesi gibi faydaları vardır.

– ÇÖREKOTU YAĞI; Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının korunması amacıyla kullanılır. Ayrıca kanser ilaçlarının etkisinin artırılması ve kanser kök hücrelerinin öldürülmesi gibi etkilere de sahiptir.

– YEŞİL ÇAY; Yeşil çay da, antioksidan özelliği sayesinde Kanser ilaçlarının etkisinin artırılması ile kanser hücrelerinin yok edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

– REİSHİ MANTARI; Bağışıklık sisteminin uyarılması, kanser hücrelerinin öldürülmesi, aşı, kemoterapi ve akıllı ilaçların etkinliğinin artırılması ile yan etkilerin azaltılmasında faydalıdır.

– KOENZİM Q10; Kalbin korunması ile kanser tedavisinin başarılı olmasında etkilidir.

– ÇİN GEVENİ; Bağışıklık sisteminin uyarılması ve kanser tedavisinin başarısının artırılması konusunda yararlanılır.

– BROKOLİ FİLİZİ; En güçlü ve doğal antikanser sulforafanı içerir. Kanser kök hücreleri ile çeşitli kanser hücrelerinin öldürülmesi ve ilaçların etkisinin artırılmasında çok yararlıdır.

Hangi Kansere Hangi Bitki

Uzmanlar, bazı bitkilerin her tür kansere iyi gelebileceğini, bu nedenle her kanser türünün tedavisinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini belirtiyorlar. Ancak, bitkisel ürünler seçilirken tedaviye uygun olanların seçilmesi gerektiği konusunda da uyarıyorlar. Bitkisel desteklerin kaliteli ve standardize ekstraktlar (özütler) arasından seçilmesi ve böylece daha etkili ve güvenli destek sağlamanın münkün olabileceğini de sözlerine ekliyorlar.

Bazı kanser türlerinde faydalı olabilecek bitkisel destekler uzmanlarca şu şekilde değerlendiriliyor;

– Kalın Bağırsak Kanseri; Zerdeçal, zencefil, yeşil çay, reishi mantarı, karahindiba, ginkgo bloba, deve dikeni, çöerk otu, çenem otu, brokoli filizi, akgünlük.

– Akciğer Kanseri; Zeytin yaprağı, Zerdeçal-karabiber ikilisi, zencefil, yeşil çay, reishi mantarı, ışgın, çörek otu, çin geveni.

– Meme Kanseri; Zeytin yaprağı, zerdeçal-karabiber ikilisi, zencefil, yeşil çay, reishi mantarı, pelin otu, ökseotu, karahindiba, brokoli filizi, akgünlük.

UYARI- Tedavideki hastaların doktorlarına danışmadan bitkisel tedavi yöntemine başvurmamaları gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER