19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Hamile Kalma Şansının Yüksek Olduğu Günler

25735Annelik, bir kadının hayatında yaşayabileceği en güzel duygudur. Günümüz kadınları, yoğun çalışma hayatı, kariyer edinme…vs sebeplerle anne olma şanslarını daha ileri yaşlara erteliyorlar. Adına da planlı gebelik diyorlar. Ancak, çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra bazen her şey yolunda gitmeyebiliyor. Herhangi bir kısırlık durumu ya da gebeliği engelleyici bir sorun olmamasına rağmen, hamile kalmak için uzunca bir süre uğraşmak zorunda kalabiliyorlar. Uzmanlar, hamile kalmak isteyen kadınlara, hamile kalma şansının yüksek olduğu dönemleri öneriyorlar.

Eğer anne olmak için beklediğiniz zamanın geldiğini düşünüyor ve hemen hamile kalmak istiyorsanız; bu işe kalkışmadan önce hamile kalma ihtimalinizin yüksek olduğu dönemleri değerlendirmeniz, uzman önerilerine kulak vermeniz, sonuca kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Burcu Arslan’ın verdiği bilgilere göre yumurtlama döneminizi hesaplayarak daha sağlıklı bir hamilelik planlayabilirsiniz.

Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bu yumurtayı yumurtlaması (ovulasyon) ve yumurtlanarak overlerden (yumurtalıklardan) atılan bu yumurtanın tüpler tarafından yakalanılarak tüplerde sperm ile döllenmesi lazımdır. Bir adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre kadının adet döngüsüdür (çoğu kadında bu süre 28 gündür.)

Nasıl bir hesaplama yapmalı?

Bu süre hesaplandıktan sonra bulunan rakamdan 14 gün çıkarılır ve bu şekilde ortaya çıkan rakam bize adetin birinci gününden itibaren hesaplanmak koşuluyla yumurtlamanın olacağı tarihi verir.

Kadının gebeliğe en elverişli günleri, yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gündür. Gebe kalma olasılığını hesaplarken spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildiklerini ve yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gerekir.

“Emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları süreyi yumurtlama periyodunun ilk kısmına, yumurtanın canlı kalacağı günü ise yumurtlama periyodunun son kısmına eklemek gerekir. Buna göre 30 günlük periyotta emin devre ilk yarıda 11. güne kadar devam eder. İkinci yarıda ise emin devre 21. gün başlar.

Her kadının döngüsüne göre hesap yapılabilir

Bu sayıların akılda kalması kolaydır. Çünkü her iki günde de bir sayısı vardır. Bu kural her türlü adet periyotlarına uygulanır. Örneğin 32 günlük periyotta emin günler birinci devrede 13. güne kadar devam eder ve ikinci yarının 23. gününde yeniden başlar. 28 günlük periyotta bu sayılar 9. ve 19. günlerdir. Böylece kadının kendi döllenme tehlikesi olmayan günlerini hesaplaması çok kolaylaşır.

Kadın, teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Adet görülen günlerde ve adetten hemen birkaç gün öncesindeki günlerde gebe kalma olasılığı oldukça düşük olmakla beraber bu olasılık hiçbir zaman sıfır değildir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek göz önünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER