7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Hamarat Erkekler Uzun Yaşıyor

79056Bilim dünyası yeni bir araştırmaya imza attı. Oldukça ilginç; Ev işi yapmayı seven hamarat erkekler uzun yaşıyorlarmış. ”Erkeğin hamaratı mı olurmuş?” diyen erkeklerin homurdandığını duyar gibi olduk. Siz öyle zannedin. Bizim Türk erkeklerinin farklı düşünmesi de beklenemez zaten. E tabi küçükken ananız, büyünce karınız hizmeti ayağınıza getirdiği için böyle düşünmeniz çok normal.

Bizim toplumda nedir bu annelerin erkek çocuk çılgınlığı? ”Sen erkeksin otur”, ”kız abine su getir.” ”O erkek yapmasın, ona yakışmaz.” ”Oğlum yemeği beğenmediysen başka bir şey yapayım sana.”..vs. Böyle diye diye corabını dahi toplayamayan, bir yumurtayı kıramayan erkekler meydana getirip, başka bir kadının başına bela ediyorlar.

Ama Victoria Üniversitesi bilim adamları böyle demiyor. Amerika’daki Victoria Üniversitesi bilim adamları geçtiğimiz günlerde erkeklerle ilgili bir araştırma yaptılar ve araştırma sonucunda; ev işi yapan erkeklerin diğerlerinden daha uzun yaşadığını duyurdular. Yani ev işi yapmak erkeklerin ömrünü uzatıyormuş.

Bilim adamlarına göre ev işi yapmanın bu yararındaki en büyük rolü, ev işi yapan erkeğin eşinin dırdırından kurtulması oynuyor. Kadınların sürekli, hem dışarıda çalışarak para kazanıp, hem de mecburmuş gibi ev işi yapmalarını eşleriyle kavga konusu yaptıkları, bu konuda eşlerinin başının etini yedikleri, bu tartışmaların da erkeği strese sokarak ömrünü kısalttığı belirtildi. Ev işi yapıp eşine yardım eden erkeklerin ise kadın dırdırından kurtuldukları için de stres ortamı yaşamadıklarından ömürlerinin uzadığı da verilen bilgiler arasında. Çünkü insan ömrünü törpüleyen en büyük sebeplerden bir tanesi de ruh sağlığı.

Ev işi yapan ve çocuklarıyla yakından ilgilenen erkeklerin aynı zamanda iş stresini de bu vesileyle attıkları ve bir nevi spor yapmış oldukları için sağlıkları diğerlerine göre daha iyi oluyor.

Ev işi yapmak erkeklere fiziki yararlar dışında manevi yararlar da sağlıyor. Hamaratlık erkeklerde sorumluluk duygusunu artırıyor ve sorumluluğu yerine getirmenin mutluluğunu yaşatıyor. Bu da erkeklerin kalp-damar sağlığını olumlu yönde etkiliyor.

Son söz; ev işi yapan erkeklerin ömrü ortalama olarak ev işi yapmayanlara oranla 4 yıl daha fazla oluyormuş. Araştırmanın son verisi bu. Eğer yumurta dahi kıramayanlardansanız, suyu bile ayağınıza isteyecek kadar hımbılsanız, durumunuzu bir kez daha gözden geçirin deriz…

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER