7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Hacimli ve Parlak Saçlar İçin Kına Bakımı

dogal-yollarla-sac-boyamakSaç bakımında doğal yöntemlerden hoşlanan kadınların, en çok tercih ettiği doğal saç boyama yöntemi Kınadır. Kına, saçlara zarar vermediği gibi, düzenli olarak kullanıldığında sonuçları göz ile görülebilecek faydalar sağlamaktadır.

Kına aynı zamanda el ve ayaklardaki nasırlar ve yıpranmalar ile dövme yapımında da kullanılır. Ancak biz yazımızda kınanın saçlar üzerindeki faydalarından ve kullanımından bahsedeceğiz.

Hindistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinden yetiştirilen kınanın, saç bakımı adına tek özelliği saçları beslemesi olmayıp bir çok faydası vardır. Kına, saç dökülmelerinde, kepek sorununda, saç derisi sivilce ve yaralarında, kurumuş ve yıpranmış saçların bakımında da kullanılır. Kınanın en büyük özelliği, az önce de belirttiğimiz gibi doğal olup, hiç bir kimyasal madde içermemesidir. Antifungal özelliklere sahip olması nedeniyle saç kıran ve bit tedavisinde de kullanılır.

Saçlara boya ya da bakım amaçlı kullanılacak olan kına, kına tozunun suyla yoğrulup macun haline getirilmesiyle elde edilir. Saçlardaki beyazları kapatmadaki etkisi kimyasal boyalardan daha az değildir. Ancak saçlarda çok bekletmemeye özen göstermek gerekir. Aksi taktirde saçlar, turuncu bir renk alır. Saçlarında beyazı olmayıp, bakım yapma amaçlı kullananlar, kınayı saçlarında istedikleri kadar bekletebilirler.

Kınanın Yıpranmış Saçlarda Kullanılması

Kına, yıpranmış ve sönük görünen saçlara bakım yaparak, saç tellerinin güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar. Böylece saçlar daha hacimli bir görüntüye kavuşur. Ayrıca saçlara parlaklık verir ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Kınayı yoğururken su yerine portakal gibi asitli sıvılar kullanılması, açık kahve ve altın sarı tonları elde edilmesini sağlar.

Kınanın Kepeğe Karşı Kullanılması

Kına, saçların aşırı kuru ya da aşırı yağlanmasına bağlı olarak oluşan kepeklenme ile dermatit, egzama ya da mantar sonucu oluşan kepeklenmeye karşı da çok etkilidir. Antifungal ve antibakteriyel özellik taşır ve bu özellikleri sayesinde, saç derisindeki ne miktarını ayarlar. Aşırı kuru deriyi nemlendirir, aşırı yağlı derinin fazla yağını alır. Ayrıca saç derisi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak, çabuk kirlenmesini engeller.

Ancak kepeklenme sedef ya da başka bir hastalık sonucu oluşmuşsa tabi ki kınadan fayda beklemek yersiz olacağından bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Kına ile saç boyamak isteyenlere önemli bir ayrıntıyı daha hatırlatmak istiyoruz. Kına kullanarak saç boyadığınızda tek renk seçeneğiniz turuncu tonlarıyla sınırlı değil. Kınayı hazırlarken içine atacağınız bazı doğal ürünlerle (paprika, siyah çay…vs) açık kızıldan koyu kumrala kadar çeşitli renkler elde edebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER