10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Güzellik Uykusu Nedir?

uyku-guzelli-113328C2Uygulanan cilt bakımları kadar uyku da güzellik açısından çok önemli bir unsurdur. Çünkü uyku, vücudun dinlenmesini, kendini yenilemesini sağlar ve vücudu bütün olarak olumlu anlamda etkiler. Bu nedenle güzellik için, bakım yapmak kadar yeterli uyumak da çok önemlidir. Uzmanlar, güzelliğin düzenli ve sağlıklı uyku uyumaktan geçtiğini söylüyorlar.

Geç yatıldığı ya da geç kalkıldığında vücut sağlığıyla birlikte cilt sağlığı da bozulur. Göz altında morluklar, yüzde çizgiler ya da cilt renginde bozulmalar görülür. Uyku düzensizliği erken yaşlanmaya neden olur. Bu nedenle, sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak gerekir. En sağlıklı uyku düzeni ise, erken yatıp erken kalkmaktır.

Peki güzellik uykusu nasıl olur? Uzmanların anlatımlarından yola çıkarak, güzellik uykusunun nasıl olması  gerektiği konusunu makalemizde işleyeceğiz.

Uykunun vücut ve cilt sağlığı üzerindeki faydalarını ele alırsak, uykuyu iki iş günü arasında karanlıkta yatakta geçirilen süre olarak değerlendirmemek gerekir. Çünkü, sağlık açısından uyku her şey demektir. Kadınlara güzellik açısından tavsiye edilen en ideal tedavi yöntemi uykudur. Beyin tarafından salgılanan melatonin hormonu karanlıkta salgılanır ve uyku esnasında cildi kendisini yenilemesi için tetikler.

Güneşin ve diğer çevresel faktörlerin ciltte oluşturduğu kırışıklık, leke…vs gibi olumsuz etkileri yok etmek tabi ki mümkün değil. Ancak, ciltte oluşan bazı çizgi ve katların gece uyku esnasında onarıldığı da bir gerçektir. Melatonin hormonu, gece 11.00-5.00 saatleri arasında üretildiğinden, özellikle bu saatte karanlık bir ortamda uykuya çekilmek çok önemlidir.

Uzmanlara göre, belirtilen saatlerde rahat bir uyku uyumanın sağlayacağı faydayı hiç bir şey sağlayamaz. Uykuya çekilmeden önce, makyajın temizlenmesi, dişlerin fırçalanması, ılık bir duş alınması ve cildin nemlendirilerek yatağa girilmesi rahat bir uyku sağlayacaktır.

Düzenli uykunun sürekliliği de çok önemlidir. Bir kaç günlük bir şey değil, ömür boyu yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Bunun dışında gün ortasında, özellikle öğle saatlerinde kısa süreliğine şekerleme yapılabilir. Bir saatlik bir öğle uykusunun üretkenliği artırdığı ve konsantrasyonu yükselttiği zaten biliniyordu. Harvard Üniversitesi bilim adamlarının ‘Nature Neuroscience’ dergisinde yayımlanan raporlarında, masa başındaki şekerlemenin diğer olumlu bir yönüne daha işaret ediliyor: öğle uykusu beyindeki bilgi birikiminin kalıcı olmasında önemli bir rol oynuyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER