19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Güzellik Uğruna Yapılan 7 Kusurlu Hareket

Capelli-biondiKadınlar güzel ve bakımlı bir görünüme kavuşmak için her yolu denerler. Egzersizden diyete, diyetten bakıma bir çok yöntem denerler. Şimdilerde internet sitelerinin her imkanı sunması, her soruya cevap bulunması nedeniyle güzellik yöntemlerinin bir çoğuna da internet siteleri kanalıyla ulaşılır oldu. Ancak internette yer alan güzellik uygulamalarının ya da güzellik bilgilerinin ise ne kadar doğru olduğu tartışılır. Doğruluğu dahi bilinmeyen bu bilgiler kulaktan kulağa kadınların hayatında önemli bir yer tutuyor ve çoğu kadın da öğrendiğini uygulamaktan çekinmiyor.

İşte bu kulaktan dolma bilgilerin bir çoğu yanlış ve zararlı. Gelin güzelleşmek uğruna yapılan en büyük yedi hatayı Medikal Estetik Hekim Dr. Devrim Gürsoy’dan öğrenelim…

– Gazete ya da dergilerde yer alan her rejime başlamak: Yanlış

Günümüzde zayıflama üzerine çok fazla trend olsa da, zayıflama önerileri kişiye özel beslenme tablosu oluşturulmadan yanıt vermez. Doktorunuzun hazırladığı rejim programı bittikten sonra da hastayı yalnız bırakmayan, düzenli aralıklarla doktora görünmesini sağlayan bir program olmalıdır. Ayrıca verilen kiloların geri alınmasını engelleyecek kilo koruma yöntemlerini içermelidir. Vücutta incelmeyen sorunlu bölgeler için Kriyolipoliz, Fokuslu Ultrason, Soğuk Radyo Frekans ve Mezoterapi gibi yöntemlerden fayda sağlanabilir.

– Ünlü simalara benzemek için botoks ya da dolgu yaptırmak: Yanlış!

Botoks ve dolgu işlemlerinin mutlaka konusunda uzman hekimlerin yer aldığı bir merkezde ve yüzün anatomisine uygun olarak yapılması gerekir; aksi takdirde sonuç hasta beklentilerinin dışında şaşırmış, donmuş ve ya mimiksiz ve doğal olmayan bir görünüm şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumu medyada, magazin sayfalarında sık sık görmekteyiz. Doğal, güzel ve estetik bir görünüm için kişi her zaman kendi yüz tipine ne yakışacaksa onu tercih etmelidir. Uygulama öncesi hastanın uygulama ile ilgili öncesi beklentilerinin netleştirilmesi gerekir.

– Şu uygulamayı şu kişide gördüm ben de uygulattırmak istiyorum: Yanlış

Hasta ne istediğini bilerek kliniğe gelmeli ve bir uygulamaya gerçekten ihtiyacı olup olmadığının kararını bu konuda uzman olan doktorla birlikte vermelidir. Böylece doktorunuz yaş, cilt tipi, yüz şekli ve kilo gibi faktörlerin hepsini değerlendirerek en doğru önerilerde bulunacaktır.

– Her şeyin büyük ve çok olanı gösterişli ve güzeldir: Yanlış

Bütüne uyumlu dokunuşlar kişileri güzelleştirmektedir ve sonuçlar açısından hastayı bilgilendirmek gerekir. Örneğin uygulama için seçilen uygulamanın tipi, miktarı ve uygulama bölgeleri netleştirilmeli abartılı ve doğal olmayan dozlarda uygulamalardan kaçınılmalıdır.Zira en iyi medikal estetik uygulama dışından bakıldığında sebebi anlaşılmayan bir güzelleşme sağlayandır.

– Güneş koruyucu kullanmadan güneşlenmek: Yanlış

Güneş koruyucu kullanımı cildin yaşlanma ve lekelenmeleri konusunda en temel önlemlerin başında gelir. Kişinin cilt özelliğine uygun güneş koruyucu her 3 saatte bir tekrar cilde uygulanmalıdır. Bu suretle yazın güneş koruyucu kullanılmadığında cilt lekeleri oluşuyor, ayrıca cildin yaşlanma hızı artıyor.

Lazer ışınlarıyla leke silme yöntemi çok daha hızlı ve kolay sonuç verecektir. Kişide süre içerisinde oluşabilecek lekelenmeleri minimum düzeye indirilmek ve ihtiyaç oluştuğunda Q Swithed Lazer tedavilerinde daha az seansla sonuç alabilme şansı yakalanacaktır.

Operasyon sonrası oluşacak komplikasyonları öğrenmemek:Yanlış

Tüm bunlara ek olarak sonradan bir sürpriz yaşanmaması için hastanın uygulama sonrasında yaşanacak komplikasyon ve yan etkiler konusunda eksiksiz bilgilendirilmesi gerekir. Uygulamaların hemen sonunda oluşabilecek geçici, hafif kızarıklık vb. etkilerin oluşma ihtimali hastalara anlatılmalı ve olası durumlarda hastada bir rahatsızlık oluşmamalıdır.

– Düşük fiyatın cazibesine kapılmak: Yanlış

İşlem yaptırırken maliyet önemlidir ama bu öncelikli kriter olmamalıdır. Eğer ucuz olsun diye “merdiven altı” tabir edilen yerlere giderseniz güzelleşeyim derken geri dönüşü olmayan hatalara yol açabilirsiniz. Güzelleşme ya da zayıflama uygulamalarının yapıldığı merkezlerde mutlaka konusunda uzman doktorlar bulunmalıdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER