19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Güzelliğiniz İçin Gerekli Vitaminler

081c58f90d95e4c7424d7d1bd400a1faCilt güzelliğiniz için vitaminlerin önemi tahmin edemeyeceğiniz kadar büyüktür. Özellikle bazı vitaminler, adeta cilt bakımı için yaratılmış. Bu nedenle yaşlılığınızda dahi güzel olmak istiyorsanız, cildinizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri asla ihmal etmemeniz gerekiyor.

20’li yaşlar, kadın güzelliğinin dorukta olduğu yaşlardır. Yani bir kadın için en güzel yaştır 20’li yaşlar. Ancak, bu yaşların tüm güzelliğinin yanı sıra kadına kattığı eksi değerler vardır ki en önemlisi, 20 yaşından itibaren yaşlanma sürecinin başlamasıdır. Cilt yavaş yavaş yaşlanma sürecine girer. Yaşlanmak durdurulamayan bir gerçek olsa da yavaşlatmak ya da erken yaşlanmanın önüne geçmek mümkün. Bu da, sıkı bir cilt bakımıyla olur denilse de; vitaminsiz, gıdasız bırakılan bir ciltte bir tarafı aksak bir tedbir olur. Bu nedenledir ki, özellikle bazı vitaminlerin cilt bakımında önemi çok büyüktür.

Peki deri neden yaşlanır?

Şöyle sıralayabiliriz: Cilt çevresel faktörler, genetik, makyaj, beslenme ve diğer faktörlerden etkilenir. Bu nedenle 20’li yaşlara geldiğimizde ilk anti-aging etkili kremlerle tanışırız. Minik kırışıklıklar yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Her ne kadar genç kalabilmesi için cildimize dışarıdan destek versek de, aslında en önemli destekçilerin içeriden gelmesi gerekiyor. Bu önemli görevi de vitaminler üstleniyor.

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, cilt yaşlanmasında etkili olan güneş ışınları, beslenme alışkanlıkları, derinin dış fiziksel ve kimyasal uyarılara fazla maruz kalması, sigara kullanımı, fazla alkol tüketiminin yaşlanmayı ve beraberinde gelişen yaşlılık belirtilerini artırabildiğini, bu etkilerden kaçınılmasının yaşlanmayı yavaşlatacağını belirtiyor. Daha sonra kozmetik açıdan en önemli vitaminleri sıralamaya başlıyor:

Kozmetiklerde de bulunur
Vitamin A: Retinoik (tretinoin) asit, betakaroten (provitamin A), retinol en sık kullanılanlardır. Bunların hem ağızdan alınmaları hem de kozmetiklerde kullanılması güneşe ve diğer tüm etkenlere (genetik gibi) bağlı deri yaşlanmasını geriye döndürebilir. Bu etkinin görülebilmesi için retinoik asit içeren kozmetiklerin en az 6 hafta kullanılması gerekir. Ancak deriyi tahriş edici etkisine dikkat edilmeli, geceleri kullanılması tercih edilmelidir.

Vitamin E: Kuvvetli bir antioksidandır. Ultraviyole ışınlarından korur. Nemlendiricidir. Kızarıklık ve lekelenmeyi engeller. Topikal kullanıldığında (dıştan) alfa tokoferol olarak kırışıklıkları önler ve kollajen sentezini artırır.

Vitamin C: Antioksidan ve leke açıcıdır. Hücrelerde kollajen sentezini düzenler ve ultraviyole ışınlarından korur.

Vitamin B: Vitamin B3 (Niasin) derinin su kaybını önler, deriyi nemlendirir ve antioksidandır. Provitamin B5 (Pantenol) ise nemlendiricidir ve saç bakım ürünlerinde %5 oranında kullanılabilmektedir.

Yaşlanmayı geciktirin
Alfa Hidroksi Asit (AHA)ler: Meyve asitleri olarak bilinirler. En çok kullanılanlar glikolik asit ve kaltik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asittir. %2 oranında nemlendirici etkisi olan glikolik asit, %8-12 oranında kollajen sentezini artırır, %70 oranında ise peeling yapar.

Bitkisel Ürünler: Flavonoidler (genistein vb.) ginkgo biloba ekstresi, soya fasulyesi, mercimek ve kırmızı şarapta bulunurlar. Serbest radikallerden ileri gelen yaşlanmayı geciktirebilir. Piyasada vitaminlerle birlikte yaşlanma karşıtı preparatlarda (ilaç) bulunur.

Polifenoller: Yeşil çayda bulunurlar. C ve E vitamininden daha kuvvetli serbest radikal tutucudurlar. Saç toniklerinde erkek tipi saç dökülmesine karşı da kullanılırlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER