7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Günümüz Erkekleri Çalışan Kadınları Tercih Ediyor

calisan-kadin28Türk erkeklerinin kadın tercihleri konusunda bir çok şey yazılıp çiziliyor. Özellikle çalışan kadınlara bakış açıları ve çalışan kadınları tercih edip etmemeleri konusunda…

Genel yargı, Türk erkeklerinin çalışan kadın sevmediği. Hatta eşleri ya da sevgilileri kendilerinden daha çok para kazanan erkeklerin bunalıma girip, o psikolojiyle onları aldattıkları bile zaman zaman gündeme geliyor.

Aslında yazılanlar çizilenler haksız sayılmaz. Bizim bildiğimiz Türk erkeği kalıbı böyle. Kadın dediğin çalışmaz evde oturur. Çocuk doğurur, ev işi yapar..vs. Çalışırsa da erkekten daha önemsiz bir işte çalışır ya da çalışma hayatında kariyeri daha düşük olur.

Değişen ve gelişen dünya şartlarıyla birlikte artık Türk erkekleri de kendilerini yenileyip, hayata bakış açılarını değiştiriyorlar. Bundan üç beş yıl önce, ”eşiniz ya da sevgilinizin sizden daha fazla para kazanması, sizin için ne ifade eder?” sorusu sorulmuş olsaydı, erkeklerin vereceği cevap; ”kadınların çalışmasına karşıyım ya da kadının daha fazla para kazanması beni rahatsız eder.” olurdu.

Ama günümüz erkekleri tabi ki böyle düşünmüyor. Geçtiğimiz günlerde, eÇift isimli ilişki sitesi bu soruyu erkek üyelerine yöneltti. Tek soruluk anket, yaş aralığı 18-45 olan 2268 erkeğin katılımıyla gerçekleştirildi. Ankete katılımcıların verdikleri cevaplara göre, erkeklerin, eşlerinin iş hayatında aktif rol almalarını istedikleri ortaya çıktı. Katılımcıların çoğunluğu, eşlerinin ya da sevgililerinin kendilerinden daha çok para kazanmasının hiç bir önemi olmadığını belirtti. Ayrıca, anket sonuçları, eşinin kendisinden daha çok para kazanmasından gurur duyanların sayısının oldukça yüksek olduğunu ortaya koydu.

Ankete katılan erkeklerin %43’ü, eşlerinin ya da sevgililerinin kendilerinden daha çok para kazanması halinde gurur duyacaklarını belirtirken, %47’si ise eşlerinin kendilerinden daha çok kazanmasının hiç bir önemi olmadığını belirttiler. Eşlerinin kendilerinden daha çok para kazanmasını kabul edemeyeceğini söyleyen ve hatta çalışmasına izin vermeyenler ise yüzde 10’da kaldı.

Düşünülenin aksine, erkeklerin geleneksel bir bakış açısı sergilemediğinin ortaya çıktığı anket sonuçlarına göre; erkekler ev hanımından daha çok çalışan kadınlara ilgi gösteriyor. Anket, erkeklerin mutlu bir evlilik hayatının çalışan ve sosyal hayatı kuvvetli bir eşle daha etkili olacağını düşündüklerini de gözler önüne seriyor. Bu değişimin nedenleri arasında eşlerinin aileye maddi katkıda bulunmalarının yanı sıra çalışan kadınların daha bakımlı ve sağlıklı olmaları da yer alıyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER