-10.5 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Güney Afrika’da Bekaret Diploması

Bekaret, günümüzde bir çok dünya ülkesinde önemini yitirmiş olsa da bizim ülkemizin de içinde bulunduğu bazı dünya ülkelerinde hâlâ eski değerini koruyor. Biz ne kadar önemli olduğunu kendi ülkemizde, bekaret uğruna işlenen namus cinayetlerinden biliyoruz zaten. Bekaretin öneminin en abartılmış halini, uygulanan acımasız infazlarla idrak edebiliyoruz.

Bizim kadar abartıp canlara kıymasalar da, bekaretin önemini farklı çılgınlıklarla ortaya koyan başka ülkeler de mevcut. İşte bu bekaret önemini vurgulayan çılgınlıklardan bir tanesi de Güney Afrika’ da yaşanıyor. Hatta o kadar ileri gidiliyor ki, bakire kızlara uygulanan kontrol neticesi ”bekaret diploması” verilip, adına eğlenceler düzenleniyor.

Güney Afrika’da yaşayan en etnik grup Zulular, yüzyıllardır geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar. Bu geleneklerden bir tanesi de, genç kadınların evleninceye kadar, bekaretlerini korumalarının kutlanması. Zulular, kadınların evlilikten önce cinsel ilişkiye girmelerine karşı. Bu nedenle, bekaretin önemini dile getiren özel bir kutlama günleri var. Bu özel günde, köyün genç kızları bir araya gelip, dans ederek bakire olmalarını kutluyorlar.

Ayrıca, Güney Afrika’da stadyumlarda binlerce genç kız toplanıyor ve yaşlı kadınlar tarafından genç kızlara bakirelik testi yapılıyor. Bakireliğini kanıtlayan genç kızlara da bekaret diploması veriliyor.

İlkokulda öğretmenlik yapan 24 yaşındaki Philisiwe Hlatshwayo, diplomasını gerdek gecesi kocasına armağan edeceğini belirterek ”Eşime vereceğim en büyük hediye” diyor…

Sadece kadınların izlediği törenlerle binlerce çocuk ve kıza bakirelik testi yapılıyor. Afrika’nın en ünlü kabilelerinden Zulular’a ait bu gelenekle, günümüzde AIDS gibi ölümcül hastalıklar ile babasız çocuk doğumlarının önleyeceğine inanılıyor. Bakirelik testini başarıyla geçenlere tören sonunda şenliklerle diplomaları veriliyor. Ayrıca bakire çıkan kızların alnına kilden bir işaret konuluyor. Testi geçemeyen kızlar ise yöneticiler tarafından bir kenara çekilip küçük yaşta seksin zararları ile kapabilecekleri hastalıklar anlatılıyor.

Kutlamadan bazı görüntüler…

Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-14Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-2Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-1Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-3Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-4Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-5Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-6Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-10Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-7Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-9Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-12Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-8Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-11Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-13Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-16Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-19Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-21Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-22Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-23Bekaret-diplomasndan-sonra-kutlama--afrika-zulular-zulu-kabiles-bekaret-cinsel-iliski-24

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER