7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Güneş Işınlarına Karşı Doğal Korunma Yöntemleri

gunesten-korunmak-icinGüneş ışınları D vitamini içermesi açısından vücut sağlığı için çok önemli. Ancak, güneş ışığından yeteri kadar faydalanmak kaydıyla…

Uzun zamandır uzmanlar, çok fazla maruz kalındığında güneş ışığının ne kadar zararlı olabileceği üzerinde durup, sık sık uyarılarda bulunuyorlar. Güneş ışığının UV içermesi sebebiyle başta cilt kanseri olmak üzere bir çok rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarından korunmamız gerekir. Özellikle güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşe çıkmamak cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Güneş ışığına çıkma saatlerinin, sabah ya da öğleden sonraya ayarlanması sağlık açısından en doğru karardır.

Sadece güneşten kaçınarak kendimizi güneşin zararlı ışınlarından yeteri kadar korumuş olmamız mümkün değil. Bazı besin takviyeleriyle ve destekleyici özelliğe sahip krem ve losyonlarla vücuda alınmış olan zararlı etkiyi yok etmemiz gerekir.

– C ve E Vitamini İçeren Losyonlar; Zararlı güneş ışınlarının vücudumuzda deri kanserine yol açmasını önlemek için içeriğinde C ve E vitamini içeren krem ve losyonların kullanılması çok önemlidir. Aynı zamanda güneşin zararlı ışıklarının, ciltte oluşacak yaşlanma etkisi de ortadan kaldırılmış olur.

– Yeşil Çay; Yeşil çay antioksidan özelliğe sahip olması sebebiyle, güneşin zararlı ışınlarından koruması açısından cilde çok faydalı olacaktır. Yalnızca yeşil çay değil tabi, antioksidan özelliğe sahip diğer meyvelerden ve sebzelerden yararlanmak gerekir. Örneğin, yeşil çay başta olmak üzere, çilek, brokoli bol bol tüketilmelidir. Hem güneşin zararlı ışınlarından korunup, hem de pırıl pırıl bir cilde sahip olmanıza yardımcı olurlar.

– Havuç Suyu; Cilt sağlığı A vitamini ile dengelenir. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınması ve çevresel kirlilikler, vücuttan A vitamini eksilmesine neden olur. Bu vitamin eksikliği ciltte hasarlara sebep olacağından, takviye olarak alınması gerekir. En iyi takviye şekli de bolca A vitamini içeren besin maddelerini tüketmekle olur. İçerisinde bolca glukoz içeren, patates,kabak,kayısı ve havuç bolca beta karoten ihtiva ettiğinden,bunlarla beslenen vücut A vitamini ihtiyacını karşılar.Bu da şu anlama geliyor;uzun süre güneş altında bekleyen cildin yenilenmesi için bu gıdalar çok yararlı. Özellikle A vitaminini içeren gıdaları bolca tüketmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER