11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Güneş Enerjisini Elektrik Enerjisine Dönüştürün

01Güneşin enerjisinden ve gücünden faydalanarak, hayatınıza daha çevreci bir yolla dahil edebilirsiniz. Uygulayacağınız küçük yöntemlerle hem güneş enerjisini değişik alanlardaki ihtiyaçlarınızda kullanabilir hem de çevre kirliliğinden kurtulmuş, hem de enerji tasarrufu sağlamış olursunuz.  Nasıl mı? İşte güneşin gücünden faydalanma yolları…

– Güneş ile ısınmak; Bunun için güneş ısıtma panellerinden faydalanabilirsiniz. Bu panelleri evinizin çatısına yerleştirip, güneş enerjisini depolayarak, gün içerisinde depoladığınız bu enerji sayesinde ısınabilirsiniz.

– Güneş enerjisi kullanılan su ısıtıcıları; Güneş enerjisiyle çalışan su ısıtıcıları kullanmak en büyük enerji tasarrufu olacaktır. Çünkü, su ısıtmak için harcanan enerji, tüm ev aletlerinin enerji tüketiminin %30’u kadardır.

– Güneş enerjili sıcak su pompaları; Güneş enerjisiyle çalışan güneş enerji panelleri, ısınmanın yanı sıra su ısıtma maksatlı da kullanılabilmektedir. Güneş ısıtma panellerine eklenecek olan güneş enerjili pompalarla, panelde ısınan suyu evinizin istediğiniz bölümüne kullanmak üzere taşımanız mümkün. Bunun için elektrik ya da yakıt kullanmanız da gerekmiyor.

Cep telefonları veya bilgisayarları şarj etmek amacıyla piyasada, fotovoltaik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlar bulunmaktadır. Bu sayede güneş enerjisiyle cep telefonu ve bilgisayarlarınızı kolaylıkla şarj edebilmek mümkündür.

– Güneş ile serinlemek; Yeni bir sistemle, güneşten ısınmanın yanı sıra serinlemek için de faydalanılabilir. Soğutucu etki yaratan panellerin yerleştirilmesi suretiyle evlerinizi serinletmeniz mümkün. Bu sistem sayesinde, klima kullanmaktan ve elektrik harcamaktan kurtulabilirsiniz. Bu sistem dünyada yaygınlaşmakta olduğu kadar ülkemizde de bu konuda çalışan firmalar bulunmaktadırlar.

– Güneş enerjili dış aydınlatmalar; Güneş enerjisi kullanarak aydınlatma işlemini bahçe ve dış mekanlarda rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için, güneş ışınlarını en çok alan bölümlere özel lambalar yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

– Güneş panelleri; fotovoltaik paneller, güneş ışığından doğrudan gelen enerjiyi hemen kullanan veya akülerinde depolayan elektrik enerjisine çevirmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER