-10.5 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Gözleriniz Hakkında 24 İlginç Bilgi

Beş duyu organımızdan biri olan gözlerimiz, görme eylemeni gerçekleştiren, bizim dış dünyaya açılan pencerelerimizdir. Bir canlının görme eylemi, önemli olgular arasında yer alır. Görme yeteneğini kaybetmiş gözler, ancak karanlığa açılabilir. Bu nedenle gözlerimiz bizim için çok önemlidir.

Bu kadar önemli bir organ olan gözlerimizi ne kadar tanıyoruz? Gözlerimiz hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Şöyle, gözlerimiz ile ilgili kısa bir bilgi ya da hatırlatma yolculuğuna çıkalım dedik. Gözlerimiz ile ilgili, ilginizi çekebilecek 24 bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

İşte gözlerimiz ile ilgili 24 bilgi…

1- Göz renginiz değişebilir

İnsan gözü irisinde veya oküler sıvı içerisinde mavi ve yeşil pigmentler her halükarda bulunur. Bu sebeple bulunulan ortamın ışık koşullarına göre özellikle açık renkli gözlerin rengi değişiklik gösterebilir. Yani gözünüzün güneşli havada bal rengi veya ela olması gerçekten olası.

2- Gözleriniz mavi ise dünya üzerindeki mavi gözlü diğer herhangi bir kişi ile ortak bir atanız var demektir

İlk mavi gözlü insan bundan yaklaşık 6.000 ila 10.000 yıl önce yaşadı, o tarihten önce herkes kahverengi gözlüydü.

3- Her gözde her biri ışığa duyarlı 107 milyon hücre bulunur

Yedi milyon koni hücresi renkleri ve detayları görmenize, 100 milyon çubuk hücre de siyah ile beyazı ayırt etmenize yardımcı olur. Yani esasen gözünüzdeki hücrelerin 10’da birinden azı renkleri algılar.

4- 20/20 görüş = normal görüş

Bu sayı büyük oranda kişiseldir ancak göz doktorları insanların harf tabelasını 20 feet (6 metre) mesafeden okumaları gerektiğini belirlemişlerdir. Normal ışıklandırma koşulları altında bu normaldir.

5- Görüntüyü ters çeviren bir gözlük takarsanız beyniniz bu görüntüyü düzeltecektir

Nesneleri baş aşağı görüyor olsanız bile, beyniniz buna önünde sonunda adapte olacak ve nesneler gerçekte oldukları taraftaymış gibi hareket etmeye başlayacaksınız (gerçekte olmasanız bile).

6- Dakikada ortalama 17, günde 14.280 ve yılda 5,2 milyon kere göz kırparsınız

İnsan konuşurken, okurken olduğundan daha fazla göz kırpar.

7- Göz kası vücudunuzdaki en hızlı kastır

Hızlı gerçekleşen bir olay için “göz açıp kapayıncaya kadar” denmesinin bir mantığı vardır, göz kası vücudunuzdaki en hızlı kastır. Bir göz kırpma 100 – 150 milisaniyede gerçekleşir ve bir saniyede 5 defa göz kırpmak mümkündür.

8- Yaşlandıkça okuma gözlüğüne ihtiyaç duyacaksınız

Nüfusun yaklaşık %99’u için okuma gözlüğüne ihtiyaç duyma yaşı 43 – 50 arasındadır. Çünkü göz lensleri yaşlanmayla birlikte odaklanma kabiliyetini yavaş yavaş kaybeder.

9- Göz lensleri herhangi bir kameranın lensinden daha hızlıdır

Gözbebeğinin hemen arkasında baktığınız nesneye odaklanan lens bulunur. Bir saniyeliğine bulunduğunuz oratama göz gezdirin ve odaklandığınız çeşitli mesafeleri düşünün. Bunu her yaptığınızda, göz lensleriniz siz farkında olmadan odağının anlık olarak değiştirecektir. Bunu aynı mesafede odaklanması birkaç saniye süren fotoğraf makinesi lensi ile kıyaslayın. Hızlı değil mi?

10- Göz kırpmak son derece önemli bir göz işlevidir

Göz kırpmak göz yaşını gözün tamamına dağıtarak göz yüzeyindeki kiri temizlemeye yardımcı olur. Gözyaşı gözü nemlendirmeye ve kayganlaştırmaya yardımcı olur ve ayrıca önemli anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

11- Yaşlandığında herkes katarakt olur

Kataraktın, yaşlandıkça saçların beyazlaması gibi normal bir şey olduğunu düşünebilirsiniz, doğal gelişen bir durumdur. İnsanlarda kataraktın ortaya çıkma yaşı ortalama 70’tir.

12- Diyabet sıklıkla ilk olarak göz muayenesinde teşhis edilir

Tip 2 diyabet hastaları genellikle semptom göstermezler, yani bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Bu tip diyabet normal olarak göz muayenesi sırasında, gözün arkasında kanayan küçük damarların görünmesiyle ortaya çıkar.

13- Gözler hızlı iyileşir

Düzgün bir bakım ile gözün kornea yırtığını onarması sadece 48 saat sürecektir.

14- Gözleriniz kör noktalara adapte olabilir

Glokom gibi belli başlı göz sorunları görüşünüzde kör noktaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tıpkı ters çevrilmiş görüntüye alışmanız gibi beyniniz boşlukları doldurarak kör noktalara adapte olmanızı sağlar.

15- 20/20 görüş en iyi görüş değildir

Tipik harf testinde, 20/20 görüş alttan birinci satırdır. Onun altındaki satır çok daha küçüktür ve bu satırı görebilirseniz bu sizin 20/16 görüşe sahip olduğunuz anlamına gelir. Kaydedilmiş en iyi insan gözü görüşü 20/8’dir, yani bu normal insanların 8 feet (2.5 metre) mesafeden gördüğü şeyi, siz 20 feet (6 metre) mesafeden görebilirsiniz demektir.

16- Kuruduğunda gözleriniz sulanır

Gözyaşı üç farklı bileşenden oluşur; yağ, mukus ve tabii ki su. Eğer bu bileşenler doğru miktarlarda olmazsa gözleriniz kuruyabilir. Bu tür bir kuruluğa tepki olarak beyniniz daha fazla gözyaşı üretir.

17- Gözler hızlı iyileşir

Düzgün bir bakım ile gözün kornea yırtığını onarması sadece 48 saat sürecektir.

18- Yenidoğanlar gözyaşı üretmez

Bağırarak ağlamalarına karşın, bebeklerde 4-13 haftalık oluncaya kadar gözyaşı olmaz.

19- Henüz göz küresi nakli yapılamamaktadır

Göz ile beyin arasındaki bağlantıyı sağlayan optik sinir herhangi bir müdahaleye karşı son derece hassastır.

20- Ölçüleri

Ortalama bir göz küresi 2,25 cm çapında ve 7 gr ağırlığındadır.

21- Heterokrom

İki gözü de doğuştan farklı renklerde olan kişileri tanımlamak için kullanılan terimdir.

22- Göz kasları

Vücuttaki tüm kaslar göz önünde bulundurulduğunda göz kasları en aktif olanlardır.

23- Çalışan kısımlar

Tam olarak işlevsel olmak için gözleriniz iki milyondan fazla çalışır kısımdan oluşmuştur.

24 Köpekbalığı gözü

Köpekbalığı korneaları insan gözü korneasına son derece benzerdir. Bu benzerlikten dolayı göz ameliyatlarında nakil için kullanılır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER