6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Göz Seyirmesi Nedenleri

7647Göz seyirmesi, halk arasında hayra şerre yorulsa da aslında göz hastalıklarının habercisi. Uzmanlara göre göz seyirmesi bir çok nedene bağlı olarak meydana geliyor. Bu nedenlerin en önemlisi ise gözlerde oluşan uzak ya da yakın görme bozukluklarının oluşması ya da gözlerdeki görme kusurlarının ilerlemiş olması. Bu nedenle göz seyirmelerinin süreklilik arzetmesi halinde bir uzman hekime başvurmak gerektiği konusunda yine uzmanlar uyarıyorlar.

Göz seyirmeleri, her zaman gözde görme kusurlarıyla alakalı olmayabiliyor. Yorgunluk ve uykusuzluk da gözlerde seyirmeye yol açabiliyor. Böyle durumlarda ise gözlerin dinlendirilmesi ve göz kapaklarına masaj yapılması uzmanların önerileri arasında yer alıyor.

Göz seyirmesi ile ilgili olarak Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Methiye Önder’in verdiği bilgilere hep birlikte göz atalım…

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Methiye Önder, göz seyirmelerinin sık aralıklarla ve uzun süre devam etmesinin ciddi göz hastalıklarının işareti olabileceğini söyledi. Op. Dr. Methiye Önder, “Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizi rahatsız edecek boyutlara varıyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var” dedi.

GÖZ NUMARASI ARTMIŞ OLABİLİR
Gözlük takan hastalarda ise göz seyirmesinin göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebileceğine işaret eden Op. Dr. Methiye Önder şöyle konuştu: “Gözlük takan hastalarda göz numarası düşmüş veya artmış olabilir. Kişi bunun farkında olmadan aynı gözlüğü takmaya devam ediyorsa, seyirme artabilir. Yanı sıra göz kapağının iltihaplanması, göze yabancı maddelerin girmesi sonrasında bunlara bağlı olarak göz seyirmeleri olabilir ve sıklığı artabilir.”

GÖZ YORULDUĞUNDA SEYİRME İLE SİNYAL VERİR
Aşırı yorulan gözün seyirme ile tepki verebileceğini ifade eden Önder, “Çoğumuz işimiz gereği, çok uzun süre bilgisayara bakmak zorundayız, eve gittiğinizde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okuduğunuzda ise gözünüz iyice yorulmuş oluyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor” diye konuştu.

GÖZÜNÜZE MASAJ YAPIN
Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seyirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Op. Dr. Methiye Önder, yanı sıra geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.

BU BELİRTİLERDE HEMEN DOKTORA BAŞVURUN!
Göz seyirmesinin ciddiye alınması konusunda hastaları uyaran Op. Dr. Önder, gözde aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini söyledi:

• Göz seyirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse,
• Yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa,
• Seyirme gözü tamamen kapatan bir sekil alırsa,
• Göz kapağında düşüklük olursa.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER