12.5 C
New York kenti
Cumartesi, Aralık 3, 2022

Göz Şekline Göre Makyaj

Makyajın amacı, kısaca daha güzel olmak ve daha güzel görünmektir. Amacına ulaşmamış bir makyaj, kadın güzelliğine hiç bir şey kazandırmayacağı gibi kötü bir görünüme de neden olur. Birinde görüp beğendiğiniz makyajı kendinize yakıştıramadığınız için yapmazsınız. Çünkü her yüz şekline giden makyaj detayları farklıdır. Bu ayrıntı, makyajın en önemli kısmı olan gözler için de geçerlidir. Her göz makyajını kendi gözünüzde denemeniz doğru olmaz. Herkesin göz yapısına gidecek makyaj tarzı farklı farklıdır.

Göz makyajının, makyajın en önemli kısmı olduğunu belirtmiştik. Çünkü gözler ve makyajla verilen bakışların güzelliği, kadının genel güzelliğini tamamlayan bir unsurdur. Bu nedenledir ki, göz yapınızı keşfedip, göz yapınıza uygun makyaj tarzını bulmanız gerekiyor. Aksi taktirde ne buğulu bakışları yakalayabilir, ne de herkesin hayran olacağı gözlere sahip olabilirsiniz.

Göz Şekline Göre Makyaj Önerileri

– Küçük gözler

Küçük gözlere sahipseniz, makyajla daha büyük gösterebilirsiniz. Açık renkte bir kalemi gözünüzün iç tarafına sürerek aydınlık verebilir ve daha büyük gözükmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kirpik üzeri ve kaş altlarına açık renkli far kullanılarak daha iri bir görünüm sağlayabilirsiniz. Göz kapağınıza açık renkli far sürün ve orta koyulukta mat bir far ile gölgelendirin. Alt ve üst kirpiklerinize maskara sürmeyi unutmayın.

– Yakın gözler

Gözlerinizin arasındaki mesafe az ise yakın gözlere sahipsiniz. Yakın göz makyajında dikkat gözünüzün kuyruk kısmında olmalı. Bu nedenle maskarayı yalnızca gözün dış ucundaki kirpiklere uygulayın. Göz pınarından göz kapağının ortasına kadar açık renk far kullanın. Eyelinerı göz pınarına yakın sürmek gözlerinizi daha bitişik gösterir. Eyelinerı gözkapağının ortasından başlayarak gözün dış ucuna doğru çekin ve dağıtın.

– Çukur gözler

Çukur gözler olduğundan daha küçük görüldüğü için birkaç teknik ile daha belirgin hale getirmek gerekir. Bunun için gözkapağınıza uçuk bir renk sürüp, farı çukurun hemen yukarısına kadar yaymalısınız. Kalem ve diplinerı göz kapağınıza ince bir şekilde çekmeye özen gösterin ve maskarayı üst bölüme yoğun, alt bölüme de daha hafif bir şekilde uygulayın.

– Ayrık gözler

Gözleriniz birbirinden ayrıksa makyajınızı yaparken göz içlerinizi daha ön plana çıkartmanız gerekir. Gözleri birbirine yakınlaştırmak için burnun köküne koyu renk fondöten sürülmeli, kaşlara doğru yayılmalıdır. Yoğun maskara sürerek dikkati kirpiklerinize çekebilirsiniz.

– Çıkık gözler

Çıkık gözleriniz varsa doğru far tekniği ile mükemmel göz makyajına sahip olabilirsiniz. Göz kapağını koyu renk far ile gölgelendirerek kaşa doğru açılan bir renk oluşturun. Koyu renkler gözlerinizi olduğundan daha basık göstereceği için dumanlı göz makyajı tam size göre.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER