10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Görünüşte Zararsız Yalanlar

lie”Hiç yalan söylemem” diyen bir kişi, kesinlikle yalan söylemiş olur. Toplumsal hayatta bazen oluşan şartlardan kaynaklı, zararsız bile olsa yalan yoluna başvurulur. En dürüst, en aklı başında bir insan bile zor durumda kaldığında, durumu kurtarmak amacıyla yalan söyleyebilmektedir. İşte bu nedenle hiç bir kimse ”yalan söylemedim” diyemez, derse de yalan söylemiş olur dedik.

İnsan hayatındaki ikili ilişkilerde, nezaket adına, karşıdakinin gönlünü alma adına söylenen öyle basma kalıp sözler vardır ki, aslında hiç öyle olmadığı halde sarfedilir. Bunun doğru olmadığını hem söyleyen bilir, hem de söylenilen kişi. Ama toplumsal hayatta bu sözler ikili ilişkilerle iç içedir.

Uzun zamandır görmediğimiz ve aramayı aklımızdan bile geçirmediğimiz bir arkadaşımızı gördüğümüzde, ”aaa bak ben de seni merak ediyordum, inan şimdi aklımdan geçirdim. Nerelerdeydin?” Tabi bu kocaman bir yalan ve karşı tarafın da bu yalana iştirak etmesi uzun sürmez; ”aynen valla, kalp kalbe karşıymış. Ben de seni aramayı düşünüyordum.”

Günlük hayatta bu tür yalanlar uzar gider. Bazen yalan, birşeylerin mazereti olarak söylenir. Bu yalanlar görünüşte zararsız olabilir ama doğru olmadığı herkes tarafından bilindiği için kişiyi komik duruma da düşürebilir.

Makalemizde, dilimize yerleşmiş bu yalanların neler olduğundan ve bunlardan kurtulma yollarından bahsedeceğiz. İşte sık sık karşılaştığımız 20 büyük yalan ve bunlardan kurtulma yolları…

SU İÇSEM YARIYOR

Genellikle kilolu insanların, kendilerine diyet önerisinde bulunan kişilere söyledikleri mazeret yalanıdır. Aslında ben az yiyorum ama yine de kilo almamın önüne geçemiyorum. Hiç insan su içmekle kilo alır mı? Sürekli bu yalanı bile bile söylemek yerine, önerileri dikkate alıp, boğazınıza sahip çıkarak pekala da kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

ELBETTE, BEN DE BAYILIRIM

Söz konusu edilen şeyden gerçekten hoşlanmışsanız buna denilecek bir söz yok tabi. Ama herkes beğeniyor diye evet ben de beğendim, ben de bayılırım ..vs demeyi alışkanlık haline getirmişseniz, bu durum sizde refleks haline gelmişse, karşınızdaki insanlara çok fazla vericilik yapıyorsunuz demektir. İnsanları memnun etmek adına her söylenileni onaylamak zorunda değilsiniz.

BİRAZ BRONZLAŞMAKTAN ZARAR GELMEZ

Kanser ve kırışıklık olgularını bilmiyorsanız öğrenin deriz. ”Herkese olsa da bana bir şey olmaz” düşüncesini kafanızdan söküp atın ve hayatın kıymetini bilin. Unutmayın, sağlığınızı kaybettikten sonra, dikkat etmek hiç bir işe yaramaz.

O ELBİSEYİ ALACAĞIM AMA ÖNCE BİRAZ KİLO VERMEM LAZIM

Eğer kilo veremiyorsanız, kendi halinizi sevmeyi ve memnun olmayı öğrenin. Ya kilolarınızı verip kurtulun ya da onlarla barışık yaşamayı bilin. Birden fazla aynı yalana sığınma şansınız yok çünkü.

İSTEDİĞİM ZAMAN BIRAKABİLİRİM

Bu laf genelde sigara, kötü arkadaş ya da bir başka kötü alışkanlığı olanların sık sık başvurduğu bir yalandır. Kötü alışkanlığınızın ne olduğu farketmez, eğer size zarar veriyorsa yapmaktan keyif bile alsanız, o alışkanlığı hayatınızdan çıkarmak zorundasınız. Eğer istediğiniz zaman bırakacağınızı iddia ediyorsanız, bunu kanıtlamanın tek yolu o kötü alışkanlığı derhal bırakmaktır.

BANA GÖRE DEĞİL

Hep mükemmeli aramaktan vazgeçin. Bazen iyi, mükemmelden daha iyidir. Her zaman mükemmelle karşılaşacağınızı ummak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

YALAN SÖYLEDİĞİMİ ASLA BİLMEYECEKLER

Bir yalanınız çevrenizdekiler tarafından hiçbir zaman fark edilmemiş ve hayat sanki hiç yalan söylememişçesine gibi devam ediyor olabilir. Ama bu günün birinde yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Yalan yalanı doğurur. Üstelik bir süre sonra herkesi kendiniz gibi görmeye başlayacak, kendinizi yalan bir dünya içinde bulacaksınız.

BAZILARI ŞANSLI DOĞUYOR VE BEN ONLARDAN BİRİ DEĞİLİM

Bu kendi kaderinizi kontrol etme gücünü azaltan bir yalan. Kendi kaderinizi kendiniz yaratabilirsiniz, inandığınız bir şeyi yapamamanız söz konusu bile olamaz. Yeter ki siz yapmak isteyin. Böylece siz de kendi şansınızı yaratmış olacaksınız.

SADECE HAYIR DİYEMEDİM

Aslında diyebilirdiniz ama karşınızdaki insanın ne duymak istediğinden emin olmadığınız için yalana başvurdunuz. Belki onaylanmamaktan ya da karşı tarafın tepkisinden korkuyorsunuzdur, cesur olun. Ne olsun insanın kendi inandığı şeyleri söylemesi her zaman daha iyidir.

ONU ALDATTI AMA BENİ ASLA ALDATMAYACAK

Belki de hepimizin hayatının bir döneminde duyduğu en büyük yalanlardan biridir bu. Siz gerçekten bu cümleyi söyleyen kişiye inanıyor musunuz? Sizden önceki kız arkadaşına sadakat konusunda yalan söyledi. Size neden söylemesin ki?

ZATEN ASLINDA ONU ÇOK SEVMEMİŞTİM

İnsan ulaşamadığı şeyi kötüler. Siz de geçmişte kısa bir süre olsa bile bir birliktelik yaşadığınız ama erkek arkadaşınızın isteği üzerine biten bir ilişkinin ardından bu yalana başvurmuş olabilirsiniz. Tercihlerinizi baştan doğru yapın ya da gerçekle yüzleşmekten çekinmeyin.

ASLINDA BENİ SEVİYOR AMA SÖYLEMEYE ÇEKİNİYOR

Sizi istemeyen birini siz neden isteyesiniz ki? Eğer gerçekten aşktan korkuyorsa, unutun gitsin. O kişiyle bir ilişki yaşarsanız ilişki sırasında korkacak başka şeyler de bulabilir.

AYNASI İŞTİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ. KİMSEYE KENDİMİ KANITLAMAMA GEREK YOK

İnsanın kendini övmesine pek sıcak bakılmaz ama kendini övmek yerine “Kimseye kendimi kanıtlamam gerekmiyor” demek de başvurduğumuz bir başka yalandır. Yalan yerine yeteneklerinizi ve yapabileceklerinizi söylemek daha iyidir. Kendinizden bahsetmezseniz karşılığında kocaman bir sıfır alabilirsiniz.

BİRAZ KİLO VEREBİLSEYDİM/ İSTİFA ETSEYDİM/ BİR SEVGİLİM OLSAYDI VS. HER ŞEY HARİKA OLURDU

Biraz kilo vermiş, işinizden istifa edip dilediğiniz gibi özgür kalmış olabilirdiniz ama emin olun her şey yine şimdiki gibi olurdu. Çünkü siz yine şikayet edecek başka şeyler bulurdunuz.Mutluluk ve memnuniyet birlikte seyreder ve siz de sahip olduğunuz güzel şeyleri takdir edebilme yeteneğine sahipsiniz, bunu unutmayın.

ULIA ROBERTS’A BENZESEYDİM, HER ŞEY DAHA KOLAY OLURDU

Julia Roberts ya da bir başkası… Güzelliği ve yeteneği ile ünlü başka herhangi biri yerine sadece kendiniz olmayı seçin. Çevrenizdekiler sizi sevdikleri için yanınızdadırlar.

ONU YAPACAĞIM, AMA BİRAZ SONRA

Bu cümleyi çok kullanırsanız bir süre sonra kendiniz bile buna inanmaya başlarsınız. Ertelemeyin, işi zamanında yapmak, planlı ve sistemli bir hayat için gereklidir.

BEN DE SİZE AYNI ŞEYİ SORACAKTIM. SİZCE NE YAPALIM BU KONUDA?

Genellikle işyerinde üstlere söylenilen bu cümle aslında; “Bu konuyu unuttum iyi ki hatırlattınız”ın Türkçesi’dir. Not alın. Planlı olun ve önce siz sorun. Ama yok eğer sizden önce müdürünüz bir konuda size bir şey sormuşsa sadece soruyu cevaplayın. Bu cümleyle cevaba başlarsanız inandırıcılığınızı yitirirsiniz.

KİMSE BENİ TAKDİR ETMİYOR

Siz belki de keşfedilmemiş bir Mozart’sınız. Ama eğer bu kadar yetenekliyseniz, bunu dünyayla paylaşmanın bir yolunu da bulmalısınız. Keşfedilmeyi beklemek yerine yeteneklerinizi ortaya koymaktan korkmayın.

BEN DE SİZİ ARAYACAKTIM

Unuttuğunuz, ihmal ettiğiniz ya da konuşmak istemediğiniz için telefon açmadığınız biri ahizenin diğer ucundaysa genelde bu yalana başvururuz. Yalan söylemek yerine sadece bir “Merhaba” deyip yumuşak bir geçiş yapmayı deneyin, inanın karşınızdaki kişi de günün birinde başkalarına “Ben de sizi arayacaktım” dediği için yalan söylüyor olma ihtimalinizi hissedebilir.

KEŞKE DAHA FAZLA ZAMANIM OLSA

Bu herkes tarafından başı sıkışınca kullanılan en beylik yalanlardan bir tanesidir. Günün 24 saat oluşunu dünyada hiçbir kuvvet değiştiremeyeceğine göre boş yere “Keşke bir gün 40 saat” olsa gibi cümleler kurmayın. Günü nasıl planladığınız işte bu noktada daha da çok önem kazanır. Öncelik listenizi belirleyin, işleri delege etmeyi öğrenin. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Sistemli ve planlı olun. Göreceksiniz daha fazla şey yapabilmişsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER