19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Golden Retriever Irkı Köpeklerin Özellikleri

golden-retriever-11Seçkin özellikleriyle en çok tercih edilen köpek ırklarından bir tanesi de Golden Retriever’dir. Golden Retriever ırkının en büyük özelliği ise; neşeli, sıcak kanlı, insan canlısı olmaları ve çocuklarla iyi anlaşabilmeleridir. O kadar ki, eğitildiklerinde küçük bir çocuğa bakıcılık bile yapabilirler. Çocuklarla iyi anlaşabiliyor olma özellikleri ise, onlara, aileler tarafından en çok tercih edilebilir ırk olma niteliği kazandırır.

Golden Retriever ırkı köpekler, büyük ırk olmalarına rağmen, ev hayatına iyi uyum sağlarlar. İyi huyludurlar ve uysaldırlar. Çocukların istemsiz ya da farkında olmadan yaptıkları ani hareketleri ya da bilinçsizce canlarını acıtmaları karşısında oldukça sakin davranırlar ve asla çocuklara zarar vermezler. Bu nedenle de, uzmanlar tarafından çocuklu ailelere en çok tavsiye edilen ırk, Golden Retriever’dir.

imagesGolden Retriever ırkı köpekler, çocuklarla ve büyüklerle iyi anlaştıkları gibi, diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar ve çabuk kabullenirler. Bu yüzden, evinde birden fazla hayvan beslemek isteyenler için de ideal bir köpek ırkıdır.

Ancak, Golden Retriever alırken bir hususu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Golden Retriever ırkı köpekler, aşırı sevecen ve aşırı dost canlısı olduklarından, koruma amaçlı köpek almak isteyenlerin tercih etmemeleri gereken bir ırktır. Çünkü koruma beklentisine ve eğitimine cevap vermeyecek kadar sevecendirler. Bunun dışında, eğitime açıktırlar ve eğitimi kolay alırlar. Koruma dışında her konuda eğitilmeleri mümkündür.

Hemen her hayvanda olduğu gibi Golden Retriever’larda da dişiler erkeklere nazaran biraz daha düşük kilodadırlar. Genel olarak bakılırsa Golden Retriever’lar ortalama 25-35 kilo ağırlığındadırlar. Adında da belli olacağı gibi ağırlıklı sarı tonlarında, beyaz renkten kızıla kadar farklı renk tonları göstermektedirler. Golden Retriever’lar iyi bakıldıklarında 10-12 yıl kadar yaşarlar.

r9ond11Bu köpekler yemeği çok sever ve aşırı ya da kontrolsüz beslendiklerinde aşırı kilolu olabilirler. Bu da köpeklerde çok görülen kalça çıkığını arttırabilir.

Golden Retriever’lar ısırma içgüdüsü olmayan nadir köpeklerden biridir. Tek isteği sürekli olarak ona sevgi verilmesi ve onunla ilgilenilmesidir. Bu amaç uğruna çeşitli oyunlarla sürekli kendini ön plana çıkarır. Çocuklu aileler tarafından da tercih edilebilirler. Kesinlikle hiç bir tehlikesi ve kötü huyu bulunmaz. Özellikle çocuklarla ve bebeklerle çok iyi anlaşırlar. Bu sebeple bebek bakıcısı rolü dahi üstlenebilirler. Ayrıca çocuklarla bıkmadan, usanmadan saatlerce oyun oynayabilirler.

Yaşam Ortamı
Bu ırk yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda yaşayabilir.

2epijvkEgzersiz İhtiyacı

Golden Retriever günlük egzersize ihtiyaç duyar. Çoğunlukla top ya da sopa getir oyunu oynayacağından egzersizi nispeten kolaydır. Kolay kilo aldığından diyetine dikkat edilmelidir.

Bakımı

Bu düz ve çifte tüylü ırkın tüy bakımı kolaydır. Alt tüylere de dikkat ederek günlük tarama genel bakımı sağlayacaktır. Mevsim değişimlerinde orta derecede tüy döker.

Kökeni

Golden Retriever ilk defa muhtemelen sarı düz tüylü Retriver, kısa tüylü Tweed Su Spanieli, diğer spanieller ve hatta Newfoundland çaprazlanarak İngiliz Adalarında üretilmiştir. Aslında ırk showlara başlarda “Altın Düz Tüylü” (Golden Flat-Coated) adıyla çıkarılıyordu. Golden dünyanın en popüler aile köpeklerinden biridir. Dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmaları birincilerinin çoğu Golden Retrieverlardır. Golden, karada ve suda iyi bir kuş avcısıdır. Mükemmel burnu sadece avını değil narkotik departmanı için uyuşturucu bulunmasında da kullanılır. İnsanı memnun etmeye eğilimi ve öğrenmeye açıklığı, bu ırka hastalar için terapi ve körler için rehber köpeklikte de büyük başarı kazandırmaktadır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER