10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Giysilerin Ömrünü Uzatma Yöntemleri

alisveris-184617B1Giysilerinizin ömrünü nasıl uzatacağınızı düşündüğünüz oldu mu hiç? Ya da giysilerinizin ömrünü uzatmayı düşündünüz mü? Giysilerinizin ömrünü uzatarak bütçenize sağlayacağınız katkıdan haberiniz var mı?

Beğenerek ve severek aldığımız giysileri çok uzun yıllar giymek isteriz. Zaten doğru olan, bir giysinin iyi düşünülerek alınması ve eskiyinceye kadar kullanılmasıdır. Bu kişisel tasarruf, çok fazla belli olmasa da aile bütçesine önemli oranda katkı sağlar.

Tasarruf açısından giyim konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, giyilebilecek kıyafetlere para harcanması ve bu kıyafetlerin uzun süre kullanımının sağlanmasıdır. Kıyafet alış verişi yaparken, hiç bir zaman modası geçmeyecek modellerin tercih edilmesi de çok önemlidir. Dolabınıza göz gezdirdiğinizde, en çok kullandığınız kıyafetlerinizin korunmasına ayrı özen göstermek, kişisel tasarrufunuzun olmazsa olmazlarındandır.

Kullandığımız kıyafetlerin ömrünü uzatmak bizim elimizdedir. Uygulanacak basit yöntemlerle ve dikkat edilecek küçük ayrıntılarla kıyafetlerimizi yıllarca kullanmamız mümkün.

Giysilerin Ömrü Nasıl Uzatılır?

– Kurutmaktan kaçının

Artık neredeyse, her çamaşır makinasının kurutma özelliği mevcut. Giysileri kurutmak, kumaşların çekmesine sebep olduğu gibi, kumaşın dokularına da zarar verecektir. Giysilerinizi yıkarken, yumuşatıcı kullanın ve daha sonra, kurumları için onları asın. Böylece, sadece giysilerinizin ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda makinanızda kurutma kısmını atladığınız için, enerjiden de tasarruf etmiş olursunuz.

– Soğuk suyla yıkayın

Giysilerinizin ömrünü, soğuk suda, hafif bir deterjan ile yıkayarak ve beyazlatıcı kullanmaktan kaçınarak uzatabilirsiniz. Narin kumaşlara sahip ve eskimesini istemediğiniz giysilerinizi de mümkün olduğunca elde yıkamanızı tavsiye ederiz. Son olarak, gerekmedikçe, giysilerinizi yıkamayın, bir kere giydiğiniz bir kotu yıkamak, onun eskimesi ve ömrünün kısalmasından başka bir işe yaramaz.

– Lekelere hemen müdahale edin

Lekeler, kalıcı olarak, giysilerinizi berbat edebilir. Bunu engellemek için yanınızda her zaman kalem şeklinde olan leke çıkarıcılardan taşıyın ve leke olan giysilerinizi mümkün olan en kısa zamanda yıkamaya çalışın.

– Çok fazla parfüm sürmeyin

Parfümün, saç spreylerinin ve bu tarz kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan bazı maddeler, kıyafetlerinize zarar verebilirler. Bundan dolayı, giyinmeden önce bu ürünleri kullanmaya özen gösterin.

– Giysilerinizi düzgün muhafaza edin

Giysileriniz için doğru askılar ve katlama yöntemleri kullanın. İç çamaşırı ve hafif giysiler için yastıklı askılar, ceketler ve takım elbiseler için ahşap askılar ve diğer giysiler için plastik askılar uygun seçenekler olacaklardır. Tel ve metal askıları kullanmaktan kaçının.

Ayakkabılarınızın da aynı özene ihtiyaçları vardır. Çatlamış, kırışmış ve derileri büzüşmüş ayakkabı ve botlar hiç de hoş gözükmeyeceklerdir. Ayakkabılarınız muhafaza ederken, içlerine kalıp koymaya özen gösterin. Bunun dışında ayakkabılarınızı dolabınızın alt taraflarına istiflemeyin, onları ayrı ayrı kutularda ve raflarda saklamayı tercih edin. Son olarak, ayakkabılarınız zarar görmüşse, tabanları yıpranmış veya topukları kırılmışsa, en kısa zamanda onları tamir edilmeleri için bir lostraya götürün.

– Giysilerinizi satın

Artık giymediğiniz ve hala iyi durumda olan giysilerinizi satabilirsiniz. İkinci el dükkanlar ve bit pazarları bu satışlar için uygun olabilirler. Bu yolla hem biraz para kazanmış, hem de dolabınızı gereksiz giysilerden kurtararak, kullandıklarınız için yer açmış olursunuz. Eğer giysilerinizi satmak istemiyorsanız, arkadaşlarınız ile değiş tokuş yapabilir veya yardım kuruluşlarına bağışlayabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER