2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Gezegenler Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Güneş’in etrafında dolanan gökcisimlerine gezegen denir. Gezegeni daha dar anlamda tarif edecek olursak, güneşin uydusu olan ve güneş sistemi içinde yer alan gökcisimleri de diyebiliriz. Resmi olarak belirlenmiş 8 adet gezegen bulunmaktadır. Bunları hepimiz biliyoruz zaten. Gezegenler hakkındaki kitaplarda yer alan genel bilgiler.

Bizim asıl bahsetmek istediğimiz gezegenlerin bugüne kadar bilinmeyen ve yeni keşfedilmiş ilginç gerçekleri. Gezegenler hakkındaki bu gerçekleri okuduğunuzda çok şaşıracaksınız.

– Jüpiter o kadar güçlü bir manyetik alana sahiptir ki, bazı bilim adamları Güneş lekeleri üzerinde etkili olabileceğini düşünmektedir.

– Uranüs, diğer gezegenlerden farklı olarak yana yatmış gibidir. 98 derecelik eğimiyle! adeta yuvarlanan bir top gibidir. Bu nedenle bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürer. Ayrıca bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır!

– Bazı gezegenlerde Dünyadaki meteorolojik durumların en vahşi halleri yaşanmaktadır. Mars, Güneş sistemi içindeki en şiddetli toz fırtınaları ile ünlüyken; Jüpiter bol yağışlı ve şimşekli fırtınalarıyla adını duyurmuştur.

– Eğer 24 saatlik bir Dünya gününün size yetmediğini düşünüyorsanız, Jüpiter’de işiniz çok zor. Burada gün, yaklaşık 10 saattir. Çünkü Jüpiter kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir.

– Satürn’ün meşhur halkaları büyük oranda buz kristallerinden oluşur.

– Farz edelim ki uzay mekiğinize atlayıp Jüpiter’e kadar gidebildiniz ve atmosferden içeri girmeyi başardınız; ne yazık ki iniş yapabileceğiniz katı bir yüzey bulamayacaksınız! Jüpiter, büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz devidir…

– Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in içine 1300 tane Dünya sığar!

– Dünya’da bulunan 8800 metrelik Everest Dağı’nın çok mu yüksek olduğunu düşünüyorsunuz? Güneş sisteminin en yüksek dağı komşumuz Mars’ta bulunur. ”Olympus Mons” isimli bu volkanik dağ 21 km yüksekliğindedir!

– Gözlemlediğimiz en parlak gezegen olan ve mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit’le özdeşleştirilen Venüs’ün gerçek yüzü hiç de umduğumuz gibi değildir. Karbondioksitten oluşan atmosferi, 500 derece yüzey sıcaklığı, şiddetli asit yağmurları, aktif volkanları ve dev lav nehirleriyle Venüs, adeta cehennemi andırır. Kısacası bu gezegende küresel ısınmanın en vahşi hali yaşanmaktadır!

– Güneş sisteminin 2. büyük gezegeni olmasına rağmen Satürn’ün öz kütlesi o kadar düşüktür ki, demir bir çiviyi suya attığınızda batarken, Satürn su üstünde kalır!

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER