22.3 C
New York kenti
Pazar, Ağustos 14, 2022

Gençlik Sorunları

Anne babalar büyüyüp ergenlik çağına gelmiş çocuklarının aile ortamından koparak dışarıda kendilerine farklı ortamlar kurmaya çalıştığından hem şikayet ediyorlar hem de endişe duyuyorlar. Çocukları kaybetme korkusunun yanı sıra dışarıda onları nelerin beklediğini bilmemek de ebeveynler için oldukça kaygı yaratacak bir durum.

Gerçekten de günümüzde ergenlik çağına ulaştıktan sonra aileyle ters düştüğü için kendisini dış ortamlara atan ve çeşitli bataklara düşerek geleceklerini mahveden bir sürü genç insan var. Ergenlik dönemi, doğal akışı içinde oldukça sorunlu bir dönem oluyor genç insanlarda. Bir de ailenin yanlış tutumları bu bunalımlara eklenince evden ayrılmak kaçınılmaz oluyor. Dış dünyayı tanımamaları, hayat tecrübelerinin olmaması çoğunun hayatını mahvetmesiyle neticeleniyor.

Ergenlik dönemini yaşayan çocuğa sahip anne babaların üzerine çok fazla sorumluluk düşüyor. Ergenlik dönemi bunalımları ne kadar ağır olsa da aşılmayacak sorunlar değildir. Anne babalar herşeyden önce çocuklarına sevgi gösterip, düşüncelerine saygı duyarak aradaki buzları eritebilirler.

Çok katı ve ona söz hakkı vermeyen anlayışsız bir tutum izlenmesi onu hem anne babadan uzaklaştıracak hem de kendine olan güveni kaybetmesine neden olacaktır. Öncelikle onun düşüncelerine saygı duyulmalı ve yeteneklerine yönlenmesinde yardımcı olunmalıdır.

Bunun tam tersi olarak aşırı koruyucu bir tutum içine girilmesi de onun kendi yeteneklerini keşfetmesini, kendini ifade etmesini engeller. Bu yüzden sorumluluk almasını sağlamalı, yapmak istediklerini desteklemeli ve teşvik etmelidir.

Çocuğun sorunlarını yakından takip edebilmek için, muhakkak birlikte zaman geçirmeye önem verilmesi gerekir. Örneğin ortak faaliyetler düzenleyerek hem birlikte zaman geçirilmiş olur, hem de çocuğun anne babadan uzaklaşmasına izin verilmemiş olur.

Konuştuğu zaman hoşa gitmeyecek şeylerden bahsetse de ebeveynlerin onu anlamaya çalışması gerekir. Ortada yanlış bir şey varsa güzel bir dille anlatılması, yapılacak yanlışların önüne geçilmesi kolay olur. Gösterilen sevgi, ilgi onu ailesine bağlayacak, kendisini yalnız hissetmeyecek, kendisine dışarıda ortamlar aramak zorunda kalmayacaktır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER