23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

Geleceğin Süper Besinleri

SIYAH-FASULYE-TOHUMU-25-ADET-perlitci__36581219_0Sağlıklı bir beslenmede besin çeşitliliği çok önemlidir. Tek tür gıdalarla beslenmek yerine, beslenme proğramlarına değişik renklerde besin maddelerinin dahil edilmesi gerekir. Sağlıklı bir beslenme tarzı edinmek isteyenlerin bilmeleri gereken en önemli şey ise, yenilen besinin koyu renkli olmasına özen gösterilmesi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bir besin maddesinin rengi ne kadar koyu ise o kadar fazla antioksidan özelliği taşıyıp, kanserle mücadelede tam bir savaşçı olan fitokimyasallar bakımından da zengin olduğu anlamına geliyor.

Beslenmede gıda maddelerindeki siyah renk pek içaçıcı durmasa da son yıllarda yapılan araştırmalar, siyaha yakın koyu renkli gıdaların antioksidan içermeleri nedeniyle sağlığa olan katkılarından dolayı geleceğin süper besini olacaklarını göstermektedir. Her ne kadar beslenme proğramlarımıza canlı renkli gösterişli gıdaları dahil ediyorsak da, sağlığımız açısından koyu renkli gıdaları da almaya özen göstermemiz gerekiyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıklara karşı vücutta koruma oluşturulması açısından bu çok önemli.

İşte onlardan bazıları…

Siyah pirinç

Pirinç glisemik indeks açısından oldukça yüksek bir besin bu nedenle çok sık tüketmemekte fayda var ama siyah pirinç onun kadar tehlikeli değil ayrıca enflasmasyon azaltıcı bir etkisi de olacak. Antosiyanin adlı maddelerden oldukça zengin yani güçlü bir kanser savaşçısı.

Siyah Çay

Diyetisyenler yeşil çay tüketimini daha çok önerirler ama siyah çayın faydalarını da gözardı etmemek gerek. Kalp hastası olup düzenli siyah çay içenlerde içmeyenlere göre daha sağlıklı bir damar yapısı gözlenmektedir. Flavonoid açısından oldukça zengin bir bitki.

Siyah mantar

Kanser savaşçısı olan siyah mantar yapılan çalışmalara göre menopoz sonrası meme kanseri riskini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip enerji metabolizmasını da etkilemektedir.

Siyah susam

Görüntü olarak çörekotuna benzeyen siyah susam daha çok uzak doğu ülkelerinde kullanılan bir bitkidir. Sindirimi hızlandırıcı, barsak problemlerini giderici etkisi bulunmaktadır. Mineral bakımından da oldukça zengin olan siyah susam bakır içermesiyle kan damarlarını, eklemleri ve kemikleri güçlendirir.

Siyah mercimek

Kırmızı ve yeşil mercimekten besin değeri açısından çok farkı olmayan siyah mercimek lif açısından biraz daha zengin olması nedeniyle kolesterol seviyesini düşürücü bir özelliğe sahip.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER