3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Gece Güvenli Araba Kullanmanın Püf Noktaları

090801-Uzun far-HL-01.hlargeGece araba kullanmak ile gündüz araba kullanmak arasında dağlar kadar fark vardır. Karanlık sebebiyle görüş açısı daralır, algı seviyesinde düşme olur. Karşıdan gelen araçların farlarının göze yansıyarak rahatsız etmesi de cabası. Bu nedenle bir çok sürücü, kendisini güvensiz hissettiği için gece saatlerinde araba kullanmaktan çekinir.

Gece araba kullanmak zor olsa da, korkuyu bu kadar da abartmamak gerekir. Gece saatlerinde güvenli bir şekilde araba kullanmanın püf noktalarına dikkat ettikten sonra sıkıntı kalmaz.

Bu makalemizde, gece araba kullanmayı güvenli bulmayanlar ve çekinenler için, gece güvenli bir şekilde araba kullanmanın püf noktalarına değineceğiz. Bu önemli ayrıntılara dikkat ettikten sonra, gece yolculuğunuzda sorun yaşamayacağınızı ümit ediyoruz…

Karanlıkta Araba Kullanmanın Püf Noktaları

– Farlarınızı gözden geçirin; Gece yolculuğuna çıkmadan önce farlarınızın yanıp yanmadığını kontrol edin. Bu uyarıyı saçma bulabilirsiniz. Ancak gece yolculuğunda farlar çok önemlidir ve bir çok sürücü, henüz hava aydınlıkken çıktığı yolculukta farlarını kontrol etmeden yola çıkıp, havanın kararmasıyla aksilikler yaşayabiliyor. Ayrıca arka lambalarınızın yanıp yanmadığını da muhakkak kontrol edin. Böylece karanlığa kaldığınızda, diğer araçların sizi görmeme tehlikesini ortadan kaldırmış olacaksınız.

– Öndeki araçla mesafenizi artırın; Akşam karanlığında görüş alanı dardır. Herhangi bir durumda refleks göstermeniz daha uzun zaman alabilir. Bu nedenle, önünüzdeki araçla aranızdaki mesafenin gündüze göre daha fazla olmasına özen gösterin. Ancak, aranızda ne kadar mesafe olursa olsun dikkati elden bırakmayın. Yola daha fazla dikkat verin ve sürekli gözlerinizle yolu ve etrafı tarayın.

– Hızınızı düşük tutun; Her ne kadar dikkati ve kontrolü elden bırakmıyor ve önünüzdeki araçla mesafeli gidiyor olsanız da, hızınızı düşürmenizde fayda vardır. Gece görüş mesafesinin kısıtlı olmsası sebebiyle, önünüze çıkacak çukurları farketmekte geç kalabilirsiniz. Bu nedenle, gece yolculuğunda, gündüze göre daha yavaş gitmelisiniz. Böylece yolunuza çıkacak herhangi bir şeyi, iş işten geçmeden rahatlıkla farkedebilirsiniz.

– Camlarınız ve aynalarınız temiz olsun; Ayna ve camlardaki lekeler, gündüz yolculuğunda çok fazla sorun olmayabilir. Ancak, gece saatlerinde görüşünüzü kısıtlayarak işinizi zorlaştırabilir. Bu nedenle ön camlarınız ve aynalarınızın gece yolculuğu için temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Arabayla işiniz bittiğinde ya da kullanmadan önce cam ve aynaları gazete ile silin.

– Dinlenmiş olun; Gece yolculuğu yapacaksanız dinlenmiş olmanız çok önemli. Çünkü, gece uyku saatinize yakın bir saatte yolculuk yapacağınızdan, uykulu bir şekilde araba kullanmak oldukça tehlikelidir. Yorgun ve uykusuzsanız, diğer araçların ışıkları ve işaretler sizi bitkin düşürebilir. Oysa gece yolculuğunda iki kere daha dikkate ihtiyacınız olacak. Bu nedenle yola çıkmadan önce yeterince uyumaya ve dinlenmeye çalışın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER