31.5 C
New York kenti
Cuma, Ağustos 19, 2022

Gebelik Dönemi Sorunları

Gebelik dönemi kadınlar için hayatları boyunca ender yaşadıkları özel bir dönemdir. Bir hastalık hali olmamakla birlikte, bebek ve anne sağlığı açısından sağlık sorunları yaşanmaması için bilinçli davranılması gerekir.

Bu yazımızda annenin gebelik boyunca yaşayacağı sorunlardan bahsetmek istiyoruz. İşte kadın doğum uzmanlarının bu konudaki yazılarından derlediğimiz bilgiler;

Baş ağrısı; Hormonlarda meydana gelen değişimler ve buna bağlı olarak ortaya çıkan duygusal değişiklikler ya da sinüzite bağlı olarak baş ağrısı oluşabilir. Bunun dışında gebelik döneminde tansiyonda görülen yükselmelere bağlı olarak alerji, enfeksiyon ve gebelik zehirlenmesi de görülebilir. Sık görülen ya da geçmeyen baş ağrıları için mutlaka doktora görünmek gerekir.

Bel ağrısı; Beden ağırlığının artması ya da duruş bozukluğundan kaynaklı olarak bel ağrıları görülebilir. Bu dönemde uygun ayakkabılar ve uygun giysiler seçmek, egzersiz yapmak, duruşu düzeltmek bel ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.

Vajinal Akıntı; Gebelik döneminde rahim ağzında büyüme olur ve rahim salgısı artar. Salgıdaki bu artış rahimdeki asiditeyi bozarak enfeksiyonlara sebep olur. Akıntının çok olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Bayılma ve halsizlik; Yine hormonlardaki değişiklikler tansiyon düşmesine neden olur.Bu durumda da baş dönmesi, bayılma ve halsizlik ortaya çıkar. Bu durumda ayakların dinlendirilmesi, baş aşağı alınarak ayakların yükseğe konulması sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu dönemde kan şekeri düşmesi de yaşanacağından şekerli içecekler tüketilmelidir.

Sık İdrara Çıkma; Büyüyen rahmin baskısı, hormonsal değişiklikler, idrar akışının azalması, idrar toplayıcı sistemlerin genişlemesi mesane fonksiyonlarında değişiklik olmasına ve iltihap oluşmasına neden olacağından,  hijyene dikkat ederek bu durumun önüne geçilebilir.

Ödem (Şişme); Gebelik sıvı tutulmasına zemin hazırlayacağından genel olarak ödem oluşmasının sebebi su tutulmasıdır. Ancak gebelik zehirlenmesi sonucu da vücut su toplayabilir. Bacakları yukarı koyarak dinlendirmek ödem oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca tuz tüketimini sınırlandırmak ve idrar sökücü kullanmamak gerekir.

Karın ağrısı; Ciddi bir hastalık belirtisi de olabilir ancak gebeliğin son üç ayında rahim kasılmalarından kaynaklı da olabilir. Geçmediği taktirde doktora başvurmak gerekir.

Göğüslerde ağrı ve hassasiyet; Gebelik boyunca oluşacak fizyolojik değişim göğüs ağrılarına ve göğüste hassasiyet oluşmasına neden olabilir. Gebelik için hazırlanmış sutyenleri 24 saat kullanarak bu sorunun önüne geçilebilir. Ayrıca buz uygulaması göğüslere iyi gelir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER