-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Garip Ama Gerçek Sağlık Tedbirleri

Her sağlık tedbiri mantığınıza uyacak, kafanıza yatacak diye bir kural yok. Bazı sağlık tedbirleri alışıla gelmişin dışında olabilir. Ama sağlık için son derece faydalıdır. Sağlıklı yaşam için beslenmeye dikkat etmek, spor yapmak, kötü alışkanlıklar edinmemek gibi sağlık tedbirleri herkes tarafından biliniyor. Ancak, sağlık tedbirleri bazen alışılmamış ince ayrıntılarda gizli olabiliyor.

Hiç alışmadığınız, hiç duymadığınız ve çoğu zaman garip gelebilecek önemli sağlık tedbirleri de var. Sizler için şimdiye kadar duymadığınız ilginç ama gerçek sağlık öğütlerini derledik. İşte garip ama gerçek sağlık öğütleri…

– Ağız sağlığınız için, yemek yedikten sonra dişlerinizi fırçalamayın!

Özellikle asitli bir şeyler yiyp içtikten sonra dişlerinizi fırçalamayın.

Asitli yiyecek ve içecekler diş minesini yumuşatır ve dişlerinizi fırçaladığınızda asidin yıpratıcı etkilerini güçlendirirsiniz.

Yemeklerden sonra 30 ile 60 dakika arasında bir süre bekleyerek dişlerinizi yıpranmaktan kurtarabilirsiniz.

– Eğer kıyafetlerinizi daha küçük bedenlerde almak istiyorsanız ağırlık kaldırın.

65 kilo ağırlığındaki 2 kadından ağırlık çalışan kadın daha küçük beden kıyafetler giyer.

Bunun nedeni , yağların ve kasların aynı ağırlıkta olmasına rağmen kasların daha az yer kaplamasıdır.

Eğer yağlarınızdan kurtulup kaslı bir vücuda sahip olursanız, ağırlığınız değişmese bile daha küçük beden kıyafetlere sığabilirsiniz.

– Gün içerisinde dinlenmek için uyku molaları veriyorsanız daha iyi dinlenmek için kahve için!

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre 200mg kafein tükettikten sonra 20 dakikalık kısa bir uyku çekmek kesinlikle daha zinde olmanızı sağlıyor.

Peki nasıl? 20 dakikalık kestirme uykunuz tam da kafein devreye girip zihninizi adonezin moleküllerinden temizlediğinde sonlanıyor. Adonezin molekülleri uyanklığın ve aktifliğin yan ürünüdür ve adonezin seviyeniz yükseldiğinde kendinizi daha yorgun hissedersiniz.

– Daha az yemek için daha çok yemek yiyin!

Acıktığınızda 100 kalorilik bir atıştırmalık bisküvi paketine yönelmek daha iyi bir fikir gibi görünse de sonrasında daha çok acıkıyorsunuz.

Küçük miktarlarda karbonhidrat tüketmek kan şekerinizi yükseltmekten ve sizi daha çok acıktırmaktan başka bir işe yaramaz.

Eğer ara öğün ve atıştırmalıklarınızda fıstık ezmesi, peynir dilimleri ve elma gibi protein ağırlıklı bir besin tercih ederseniz daha çabuk doyar ve uzun süre açlık hissetmezsiniz.

– Yorulduğunuzda enerji içeceklerinden uzak durun!

Enerji içecekleri kahvenin 5 katı daha fazla kafein içeriyor fakat yarattıkları etki oldukça kısa sürüyor. Ayrıca enerji içecekleri; kalp atışlarını hızlandırmak, sinir, huzursuzluk gibi kötü yan etkilere sahip.

Enerji içecekleri genellikle yüksek seviyede taurin içeriyor. Sinir sistemi merkezini harekete geçiren taurin maddesinin yanı sıra bu içeceklerde kutu başına 50 gram şeker bulunuyor.

Bu içecekler kan şekerinizi hızlıca yükseltir ve yine hızlıca düşürür ve yorgunluğa karşı pek fayda etmezler.

– Eğer midenizde şişkinlik hissediyorsanız su için!

Yüksek lif içeren bir diyet programı uyguluyorsanız, vücudunuz daha etkili çalışabilmek için suya ihtiyaç duyar.

Suda çözünebilen liflerle karışan su, jel benzeri bir madde oluşturur. Bu jel kıvamlı sıvı bağırsak hareketlerini etkiler ve şişkinlik belirtilerini giderir.

– Kilo vermek istiyorsanız tüm light gazlı içeceklere veda etmelisiniz!

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, diyet gazlı içecek tüketen fazla kilolu ve obez yetişkinler normal gazlı içecek tüketen yetişkinlere oranla yediklerinden daha çok kalori alıyor.

Ayrıca Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre diyet gazlı içecek tüketen kişilerin bel kalınlığının, gazlı içecek tüketmeyen kişilere oranlı %70 daha fazla olduğu ortaya çıkıyor.

– Tamamen karanlık bir ortamda uyuduğunuza emin olun. Geceleri beynimiz vücudumuzu bir revizyondan geçiriyor ve içeride neler olup bittiğine bakıyor.

Bunu sağlayan hormonlar karanlık bir odada çok daha aktif ve etkili çalışabiliyor.

Ayrıca aydınlık bir odada uyuyanların sabah kahvaltılarını daha farklı yaptığı ve obeziteye daha yatkın olduğu gözlemleniyor.

– Hastalıkları önlemek için atibakteriyel sabunlar kullamayın!

Üzerinde “antibakteriyel” yazan sıvı sabunlardan kullandığınızda hastalık riskinizi azaltmış olmuyorsunuz. İşin gerçeği, antibakteriyel sabunların sıradan sabunlardan daha etkili olduğunu kanıtlayan hiçbir bulgu yok.

Dahası, bu ürünlerdeki triklosan gibi bazı maddelere uzun süre maruz kalmak hormonal dengesizlik ve bakteri direnci gibi sağlık risklerini doğurabiliyor.

– Serinlemek istediğinizde sıcak içecek için!

Sıcak bir yaz gününde sizce hangisi sizi daha çabuk serinletir? Buzlu kahve mi? Yoksa bir fincan çay mı?

Yapılan araştırmalar, sıcak içecek tüketildiğinde vücudunuzun ısı değişikliğini algıladığını ve ter üretimini arttırdığını ortaya koyuyor. Teriniz cildinizin üzerinden buharlaştığında ise doğal olarak serinlemiş oluyorsunuz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER