6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Fobilerinizden Kurtulun

Fobi, insanın kişiden kişiye değişen özel korkulardır. Örneğin yükseklik korkusu, kapalı yerde kalma korkusu vs. Bu fobiler genellikle çocukluk zamanında karşılaşılan bir travma sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bir fobiden kurtulmak istiyorsanız o konunun üzerine emin adımlarla yürümelisiniz. Fobilerinizden kurtulmanınimkansız olduğunu düşünseniz bile bu mümkün. Ancak bu durumdan kurtulmak için çaba harcamanız gerekmekte. Fobilerden kurtulmak için korkularınız ile yüzleşmeniz zor da olsa gerekli. Fakat en önemlisi kendinizi buna hazırlamanız ve kendi kendinizi telkin etmenizdir.

Biz size profesyonel psikolojik destek almanızı öneririz. Fakat fobilerinden kurtulmak isteyen bir kişi psikolojik destek almıyorsa bu fobilerden kendi çabasıyla da kurtulabilir. Kendinizi korkmamanız yönünde telkin edip rahatlatmanızın ardından ufak adımlar ile fobinizin üzerine gidebilirsiniz. Örneğin köpeklerden korkuyorsanız, yavru bir köpeğe arkadaşınızın kucağında dokunarak ve sizi koklamasına izin vererek başlayabilirsiniz. Daha sonrasında ise diğer köpeklerle de kademe kademe iletişiminizi arttırarak bu korkunuzu yenebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

1 Yorum

  1. Mesela ben asansöre binmekten korkuyorum, bu yazıyı okuduktan sonra korkumun üzerine gidip asansöre binmeyi düşünüyorum.. ama ya asansörde kalırsam ne olur bilmiyorum! kesin benim sonum olur :D

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER