11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Facebook’unuz Gelecekteki Kariyerinizi Tehlikeye Sokabilir

işgörüşmesiTürkiye İş Kurumu (İŞKUR), iş başvurusu yapan gençleri facebook ve Twitter hesapları konusunda uyardı. Geçtiğimiz günlerde, iş arayan gençlere yol göstermek amaçlı kapsamlı bir rehber hazırlayan İŞKUR, gençlere, facebook ve Twitter profillerine koymuş oldukları resimlere dikkat etmeleri gerektiği ve bu resimlerin iş geleceklerine gölge düşürebileceğini belirterek seslendi.

Bu paylaşımlara başvurdukları iş sahiplerinin kolayca ulaşabileceğini, Sosyal medyada dikkat etmeden paylaşılan resim ve diğer paylaşımların başlarına dert olabileceğinin altını çizdi. Bu paylaşımların, kusursuz olarak hazırlanan bir CV’nin bile önüne geçerek gelecekteki kariyerlerini tehlikeye düşürebileceğini bildirdi.

İŞKUR, rehbere ek olarak, gençleri iş görüşmesine hazırlamak amaçlı bir dergi çıkardı ve bu derginin dağıtımı, tüm meslek liselerinde yapıldı.

İŞKUR’un hazırlamış olduğu rehberdeki diğer öneriler ise şöyle belirtildi;

– Görüşmelerde işverenlerin beklentileri dikkate alınmalı. İşverenler, öncelikle iş yerine kazandırabileceği artılardan bahseden adaylar ile iş yeri ile ilgili soru soran adayları tercih ederler. Bu nedenle, ilk görüşmenizde ücret konusunu dile getirmeyin. İşverenler, pozitif, kendine güvenli ve çalışma arkadaşlarını da motive edecek kapasiteye sahip adayları tercih ederler. Bu nedenle görüşmelerde özgüvenli olmaya dikkat edin ve işverene yaratıcı fikirler ve öneriler sunmaya çalışın.

– Görüşmeye gitmeden önce işveren ve işyeri hakkında bilgi toplamanız sizin lehinize olacaktır. Ayrıca daha önceden işyerinin adresini öğrenin ve görüşmeden 5-10 dakika önce orada olun.  İşverenler genelde aynı soruları sorar. Bu soruların yanıtlarına hazırlanın: Neden işyerimize başvurdunuz, güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir, mesleki geleceğinizle ilgili planlarınız neler?

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER